Wikipedia Ücretli Hizmet Sunacak! İşte Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri

Wikipedia Ücretli Hizmet Sunacak! İşte Detaylar

1

Hepimizin bildiği ve hatta ülkemizde bir aralar yasaklanan Wikipedia yeni bir adım attı. Wikimedia Vakfı, Wikipedia’da bulunan verilerden faydalanan şirketlerden ücret almayı planlamakta. Bunun yanında söz konusu ücretli hizmet 2021 yılında yayınlanması beklenmekte. Wikimedia Enterprise adı ile devam edeceği ve çalışma şeklinin değişmeyeceği de gelen bilgiler arasında. Wikipedia ücretli hizmet sunacak!

Wikipedia ücretli hizmet sunacak

Wikipedia ücretli hizmet sunacak

Geliştirilmekte olan bu hizmet ile Facebook ve Google gibi içeriklerini kullanan dev firmalara seçenek sunulması planlanmakta. Şimdilik çalışma şekli bilinmese de Wikipedia API’sinin premium bir versiyonu halinde olma ihtimali yüksek. Ayrıca bu sayede kurumsal müşteriler verilerini çok daha hızlı alabilme imkanları mevcut.

Lane Becker, Wired’a yaptığı açıklamada, “Şirketler çalışanlarına Wikipedia verileri temizliği için zaten ödeme yapıyor olabilir. Enterprise ise bu tür bir temizliği kaynağında yapacak. Bununla beraber şirketler isterse mevcut API’yi ücretsiz olarak kullanmaya da devam edecek” diye konuştu.

İnternetin büyük bir kısmı Wikipedia’yı destekliyor. Google’ın bilgi kutuları, Amazon’un Alexa ve Apple’ın Siri servisleri ücretsiz ansiklopediden maksimum derecede yararlanmakta. Web platformlarının yanlış bilgiye karşı verdiği mücadelede Wikipedi’nin kontrol edilen ilk kaynak olması da hizmetin kullanılırlığını belirgin ölçüde artırdı. Ancak bazı şirketler, Wikimedia’nın ücretsiz hizmetlerini kullanma karşılığında bağış teklif ederken, bazıları vakıftan bahsetmeden Wikipedia destekli büyük projelere imza attı.

Bununla birlikte Wikimedia’nın sıkça sorulan sorular sayfası, Wikipedia’nın Enterprise için büyük teknoloji firmalarını ödemeye zorlamayacağının altını çizdi. Ancak sistem şirketler için belirli ve iyi bilinen sorunların önüne geçme düşüncesi var. Çünkü hizmet, şirketlerin ,en güvenilen bilgileri topluluğun önüne koyarak manipülasyonu ortaya çıkmadan sona erdirmek istemekte.

Wikimedia Enterprise ekibi bilgiye ücretsiz erişim sağlama misyonuyla ticari gerçekleri dengelediğini onayladı. Vakıf ayrıca girişim için daha fazla ortağa ihtiyaçları olduğunu belirtti. Bu yılın sonundan itibaren büyük şirketlerle ortaklık geliştirmenin beklentisi altına girdiklerinden de bahsetti.

Söz konusu durum ile ilgili sizin düşünceleriniz neler? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    yaa nasıl bence çıkarmaz çünkü herkes wikipedia kullanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir