Uyku Bozuklukları! Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?


Uyku Bozuklukları, belirtileri ve tedavisi

Uyku bozuklukları, yaşam kalitenizi ve sağlığınızı doğrudan etkileyen ciddi bir sorundur ve diğer sağlık problemlerini ortaya çıkarabilir. Gündüzleri uykulu bir halde olmak ve geceleri uyumakta zorluk çekmek gibi belirtileri olan uyku bozukluğu hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik…

Uyku Bozuklukları Nedir?

Uyku, beyninizin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Düşük kaliteli uyku uyumanın birçok olağan sonucu vardır. En belirgin endişeler yorgunluk, azalan enerji ve odaklanma problemleri ile ilgilidir. Karar verme durumundaki düşüncenizi ve ruh sağlığınızı etkilenebilir.

Uyku bozukluğu genellikle depresyon belirtileri ile birlikte ortaya çıkar. Uyku bozuklukları depresyonu şiddetlendirirken, depresyon ise uyku sorunlarına yol açabilmektedir.

İster bir sağlık probleminden ister aşırı stresten kaynaklanıyor olsunlar, uyku bozuklukları yaşadığımız yüzyılda giderek yaygınlaşan önemli problemlerden biridir.

Uyku Bozukluğu Belirtileri

Uyku bozukluklarının belirtileri arasında en göze çarpanı, gündüzleri çok uykulu olmak ve geceleri uykuya dalmakta zorluk vardır. Bazı insanlar, araç kullanırken olduğu gibi uygunsuz zamanlarda uykuya dalabilirler.

Diğer belirtiler arasında normal dışı bir şekilde nefes almak veya uykuya dalmaya çalışırken sürekli bir hareket etme hissi vardır. Uyku sırasında olağan dışı veya rahatsız edici hareketler veya deneyimler de mümkündür. Düzensiz bir uyku ve uyanıklık sürecine sahip olmak, uyku bozukluklarının bir başka belirtisidir.

Uyku Bozuklukları Tedavisi

Uyku Bozukluğu Belirtileri

Uyku bozukluklarının tedavisi, türe ve nedene bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, genellikle yaşam tarzı değişiklikleri ile düzeltilebilmektedir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Yaşam tarzı değişiklikleri, özellikle tıbbi tedavilerle birlikte yapıldığında uyku kalitenizi büyük ölçüde artırabilir.

– Diyetinize daha fazla sebze ve balık eklemek ve şeker alımını azaltmak
– Egzersiz yaparak stres ve kaygıyı azaltmak
– Düzenli bir uyku planı uygulamak
– Yatmadan önce daha az su içmek
– Kafein alımını sınırlamak, özellikle öğleden sonra veya akşamları
– Tütün ve alkol kullanımını azaltmak
– Yatmadan önce daha düşük karbonhidratlı yemekler yemek

Her gün aynı saatte yatmak ve uyanmak da uyku kalitenizi önemli ölçüde artırabilir. Hafta sonları uyumak cazip gelse de, bu zamanlarda uyanmayı ve uykuya dalmayı zorlaştırabileceği için rutine bağlı kalmanız çok önemlidir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
11
Şaşkın
Kötü Kötü
2
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
İlginç İlginç
2
İlginç
Aşk Aşk
0
Aşk
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Başarılı Başarılı
3
Başarılı
Lol Lol
2
Lol

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir