Gezegen Keşfedildi! Atmosferinde Metal Buharı Bulunuyor

Gezegen Keşfedildi! Atmosferinde Metal Buharı Bulunuyor

1
Yeni Gezegen! Atmosferinde Metal Buharı Bulunuyor

Bilim insanları yeni bir gezegen keşfettiler. Dünyamızdan yaklaşık 45 milyar kilometre uzaklıktaki bir gezegenin atmosferinde metal buharı keşfettiler. Dev bir ateş topu olan bu gezegenin atmosferinin 1.726 santigrat derece sıcaklığında olduğu düşünülüyor.

Uzayda farklı boyutlarda milyonlarca gezegen bulunuyor. Bu gezegenlerden bazıları buz gibiyken bazılarıysa adeta bir ateş topunu andırıyor. Bahsettiğimiz bu ateş topları o kadar sıcak ki metali bile buharlaştırabiliyor. İşte gökbilimcilerin keşfettiği MASCARA-2b de metalin bile buharlaştığı bu ateş toplarından biri.

Atmosferinde demir, krom ve magnezyum buharları bulunan bu gezegende, yapılan incelemeler sonucunda metallerin bu sıcaklıkta katı veya sıvı halde kalamayacağı ortaya çıktı.

Gezegen Jüpiter’e benziyor

Gezegen Jüpiter’e benziyor

Görüntü itibarıyla Jüpiter’i andıran bu tür gaz devlerinin yörünge dönemlerinin günü tahmin edilmeye çalışılıyor. Bu aralık, Jüpiter’in 12 yıllık yörünge dönemine kıyasla oldukça kısa sayılabilir zira MASCARA-2 b, Jüpiter’e kıyasla yıldızına 100 kat daha yakında bulunuyor. Gezegenin kendi yıldızına bu kadar yaklaştığı ise bir sır gibi çözülmeyi bekliyor.

Dünya’dan 45 milyar kilometre uzaklıkta konumlanan gezegen atmosferi, yaklaşık 1.726 santigrat derece sıcaklıkla tam anlamıyla ateş topuna dönmüş durumda. Bu sıcaklığı kafanızda çözmeniz pek mümkün olmasa da, hayal edilemeyecek derecede sıcak olduğunu bir kez daha söyleyebilirim.

Peki EXPRES, havada metal olduğunu nasıl öğrendi? Bilim insanları, bu spektrometreyi Dünya benzeri gezegenleri bulmak için geliştirdi. Arizona, Flagstaff yakınlarındaki Lowell Discovery Teleskobu’na monte edilen bu alet, gezegenimiz ve yıldızı arasındaki doğrudan görüş hattından sonra MASCARA-2b kimyasallarını özümseye bildi.

Atmosferik imzaların çok zayıf ve tanınması zor olduğunu söyleyen araştırmanın ortak yazarlarından Sam Cabot, EXPRES’in şans eseri bu imkanı sunduğunu söylüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Çok ilginç gerçekten, bu uzay konularına merakım giderek artıyo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir