1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Twitter Yanlış Bilgiler İçeren Tweetler İçin Uyarıda Bulunuyor

Twitter Yanlış Bilgiler İçeren Tweetler İçin Uyarıda Bulunuyor


Twitter Yanlış Bilgiler İçeren Tweetler İçin Uyarıda Bulunuyor

Popüler sosyal medya platformu Twitter yeni bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre, kullanıcılar yanlış bilgi etiketi bulunduran tweete beğenmek istedikleri zaman öncesinde kullanıcılar uyarılacak. Twitter yanlış bilgiler içeren tweetler için hamle.

Milyonlar tarafından kullanılan sosyal medya platformları, uygulamaları üzerinden binlerce kişiye ulaşan yanlış bilgilere karşı müdahale etme hareketi uzun süre önce başladı. Aynı zamanda, bu ayın başlarında gerçekleşen ABD başkanlık seçimlerinde yanlış bilgilerin yayılmasına karşı alınan önlemler çok daha sıkılaşmıştı.

ABD seçimleri boyunca Twitter, yanlış bilgiler içeren tweetlere karşı oldukça proaktif bir yaklaşım sergiledi ve bu kapsamda mevcut ABD başkanı Donald Trump’ın tweetleri dahi “Yanlış bilgiler içeriyor” şeklinde etiketlenmişti. Bu yöndeki katı tutumunu daha da sıkılaştırdığını Twitter açıkladı.

Twitter yanlış bilgiler içeren tweetler beğeni sayılarını düşürecek

Yetkili ağızlardan yapılan açıklamaya göre, yanlış bilgi etiketine sahip bir tweeti beğenmeye çalıştıklarında bir açılır pencere uyarısı ile karşılaşacaklar. Bu sayede yanlış bilgiler bulunduran tweetlerin beğeni sayısını ciddi oranda düşürmek hedefleniyor.

Twitter tarafından yapılan açıklamaya göre tweetlere eklenen uyarı etiketleri, yanlış ya da yanıltıcı bilgilerin yayılmasını yüzde 29 azaltmayı başarmış durumda. Yanlış bilgiler içeren tweetlerin beğeni sayılarını azaltmak, hem bu tweetlerin farklı kullanıcıların ana sayfasına düşmesinin önüne geçecek, hem de daha fazla beğeni almak isteyenlerin yanıltıcı bilgilere başvurmasını engelleyecek.

Konu ile ilgili yapılan açıklamalar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap