Türkiye’nin Sosyal Medya Planı! İşte Yeni Kurallar
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri

Türkiye’nin Sosyal Medya Planı! İşte Yeni Kurallar

+ - 0
Türkiye’nin sosyal medya planı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta yaptığı Türkiye’nin sosyal medya planı açıklaması gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Sosyal medyanın sonu mu geldi? sorusu birçok kullanıcı tarafından gündeme getirilmeye devam edilirken, 15 Temmuz’da hayata geçirileceği iddia edilen değişiklikler ortaya çıktı.

Türkiye’nin sosyal medya planı!

Hürriyet Gazetesi’nden Abdulkadir Selvi’nin haberine göre, sosyal medyada kişilerin şeref ve itibarının korunması için ‘unutulma hakkı‘ getirilecek. Sahte hesapların önüne geçebilmek amacıyla hesap açmak için kimlik zorunlu olacak.

İddialara göre Türkiye’de temsilciliği bulunmayan ve bu konuda direnen platformlara bant daraltması uygulanacak. İhtar sonrasında 30 gün içerisinde temsilci atamayan platformların bant genişliği yüzde 50 daraltılacak, direnmeye devam etmeleri halinde ikinci ihtardan sonra yüzde 95 seviyesine çıkarılacak.

Hesap açmak için kimlik zorunluluğu!

SDN olarak en çok merak ettiğimiz konunun kimlik ile hesap açma olduğunu söylemeliyiz. Zira, Facebook’tan Twitter’a popüler sosyal medya platformlarının Türkiye’nin bu zorunluluğuna nasıl cevap vereceği şimdiden büyük bir merak konusu.

1- Sosyal medya platformlarına temsilci bulundurma zorunluluğu getiriliyor.

2- Özel hayatın gizliliğinin ihlali ve kişilik haklarına saldırılarda başvurulara 48 saat içinde cevap verilecek.

3- Mahkeme kararı ile içeriklerin kaldırılmasıyla ilgili başvurulara 48 saat içinde cevap vermeyenlere 5 milyon ile 50 milyon TL arasında ceza verilecek.

4- İçeriğin kaldırılması ve erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına ilişkin olarak 3 ve 6 aylık raporlar istenecek.

Türkiye sosyal medya değişiklikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap