Türkiye’deki Koronavirüs Vakaları Nasıl Azalacak?

Türkiye’deki Koronavirüs Vakaları Nasıl Azalacak?

0
Türkiye'deki Koronavirüs Vakaları Nasıl Azalacak Corona virüs vaka sayısı.

Yabancı ülkelerde test sayısına oranla vaka sayılarında azama görüldüğünü belirten Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeleri, “Vakalarımız plato çizerek yavaş yavaş azalacak. Avrupa’da görülen rakamlar bu dönüşümün 1-1.5 ay içinde olacağı yönünde sonuçlar veriyor” dedi. Türkiye’deki Koronavirüs Vakaları Nasıl Azalacak?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, tüm dünyanın büyük bir salgınla mücadele içinde olduğunu söyledi.

Vaka sayında artışın ilerleyen günlerde devam edeceğini belirten Okyay, salgının sağlık sistemine sorun yaşatmayacak şekilde kontrol altına alınmasının önemine işaret etti. Okyay, Avrupa’da yeni vaka eğrisinin plato çizmeye başladığını vurgulayıp, Avrupa ülkelerinde yapılan testlerde vaka sayısının azalış gösterdiğini dile getirdi.

Türkiye’deki Koronavirüs Vakaları Nasıl Azalacak

Salgının Türkiye‘de daha geç başladığını ve bu artışın bir an önce önüne geçilebilmesi için mücadele verildiğini ve en kısa zamanda azalma eğrisini yakalayacaklarını umut ettiklerini ifade etti.

Okyay, risk grubunu koruyarak aşı bulununcaya kadar zaman kazanmayı ve sağlık sistemine büyük bir yük oluşturmamayı hedeflediklerini söyleyerek ekledi: “Bu hastalığın çaresi ya toplumun en az yüzde 60’nın geçirip virüsün bulaşma hızının düşürülmesi ya da aşının bulunması gerekiyor.”  

Prof. Dr. Okyay, açıklamalarına şöyle devam etti: “Çin’de baskılama yöntemiyle ilgili sonuçlar, özellikle vaka sayılarının artması, baskılanması ve azalmasıyla belirginleşti. Vaka sayısında çok büyük artış görülen Avrupa’da da şimdi vaka sayıları azalış göstermeye başladı. Böyle bir seyri biz de izleyeceğiz. Vakalarımız plato çizerek yavaş yavaş azalacak. Bu dönemde ölümlerimizin devam ettiğini göreceğiz, eski vakalardan kaynaklı. Avrupa’da görülen rakamlar, bu dönüşümün 1-1.5 ay içinde olacağı yönünde sonuçlar veriyor.”

Normale Dönüş Sürecine Dikkat!

Hayatın normale dönüş sürecinin de fazlasıyla önemli olduğunu ve kademeli şekilde yapılmasının gerektiğini söyleyen Okyay, vaka sayısının artmasının toplumda bu hastalığı geçirmiş ve buna bağışık olan insan sayısının da arttığına dikkat çekti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir