Uçtan Uca Şifreleme Ne Kadar Güvenlidir?

Uçtan Uca Şifreleme Ne Kadar Güvenlidir?

0
Uçtan Uca Şifreleme Ne Kadar Güvenlidir? Whatsapp mesaj şifreleme.

Uçtan Uca Şifreleme Ne Kadar Güvenlidir? Mesajlaşma uygulamalarının sayıları ve kullanıcıları her geçen gün artıyor. Peki, bu uygulamalar güvenli mi? Mesajlarımızı, fotoğraflarımızı başka kişilerle paylaşıyor mu diye sorular hep aklımızın bir köşesinde değil mi?

Gizlilik ve güvenlik DNA’mızda var, işte bu yüzden uçtan uca şifreleme özelliği de var. Uçtan uca şifrelendiğinde mesajlarınızın, fotoğraflarınızın, videolarınızın, sesli mesajlarınızın, belgelerinizin ve aramalarınızın yanlış ellere düşmesi engellenmiş olur.

Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Göndermiş olduğunuz mesajlar, eğer ki uygulamanın sunucusunda depolanıyorsa 3. şahıslarla paylaşılması mümkündür. Mesajlarınız gönderilirken şifrelenmeden gönderiliyorsa, kötü niyetli kişiler tarafından erişebilmesi imkansız değil.

Uçtan Uca Şifreleme Neye Yarıyor?

İşte tam burada meydana şifreleme işlemi çıkıyor. Yapılan yazılı mesajlaşmaların gönderici ve alıcı dışında görüntülenmesini engelliyor. Yapılan incelemelerde ise çoğunluğun düşüncesi 3. şahısların erişebildiği yönünde.

Aslında pekte düşünüldüğü gibi olmadığı aşikar. SMS gibi çok kolay erişebilir iletişim araçlarıyla kıyaslandığında çok daha güvenli. Ayrıca belirtilmelidir ki uçtan uca şifrelemenin günümüz imkanları ile çözüle bilmesi mümkün değil. Biz tabi ki bu konuda önlemlerimizi almalıyız.

Mesajlar Nasıl Ele Geçiriliyor?

Virüs içeren yazılımlarla cihazınıza erişilebiliyor. Telefonlarınıza virüs içeren yazılımları yüklemek için iso da jailbreak, android de ise rooting denilen yazılımlar denetlenmediği için virüslere karşı ciddi tehditler oluşturabiliyor.

Whatsapp’da Şifreleme İşlemi

Siz ve mesajlaştığınız kişi WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyorsa mümkündür.

WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını temin eder. Aradaki hiç kimse, hatta WhatsApp bile gönderilenleri okuyamaz. Mesajlarınız bir kilitle güvene alınmıştır ve kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur.

Ek bir güvenlik olarak, her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir kilidi ve şifresi bulunur. Bunların hepsi otomatik olarak olur. Mesajlarınızı güvene almak için bir ayarı açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek yoktur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir