Türkiye S-400 Alacak Mı? Üretim Yapmak İstiyor

Türkiye S-400 Alacak Mı? Üretim Yapmak İstiyor

0

ABD ve Rusya ile savunma sanayii alanında görüşmeler yapan Türkiye, son haftalarda sıklıkla gündeme geldi. İki taraftan da doğrulaması yapılmayan bilgiler mevcut bulunmakta. Peki gerçek anlamda neler yaşanmakta. Türkiye S-400 alacak mı?

Türkiye S-400 alacak mı?

Türkiye S-400 aldı

Savunma sanayii alanında yapılmaya başlanan yıllar önceki yatırımlardan sonuç alınmaya başlandı. Kara, deniz ve hava araçları üzerinde büyük gelişmeler yaşayan Türkiye, kritik sistemleri de üretmekte.

Ancak mevcut durumda halen daha kendi kendine yetebilmiş değil. Bu nedenle Türkiye S-400 hava savunma sistemi için Rusya ile, F-16 blok 70 güncellemesi ve yeni filo alımı için de ABD ile temas halinde.

Önceki dönemde yapılan açıklamalardan da bildiğimiz kadarıyla Savunma Sanayii Başkanlığı dışarıdan alınacak kritik öneme sahip sistemleri birlikte geliştirme ve teknoloji transferi seçenekleri olmadığı sürece tercih etmiyor.

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Dmitri Şugayev ise geçtiğimiz gün Rus basınına açıklama yaptı. Türkiye’nin ikinci parti S-400 sistemleri için anlaştığını duyurdu. Fakat Savunma Sanayi Başkanlığı henüz anlaşmada ilerleme sağlanmadığı belirtti. Bunun yanında bazı parçaların Türkiye’de üretilmesi, yani teknoloji transferi ve ortak üretim sözünün yerine getirilmesi durumunda alımın gerçekleşeceğini söyledi.

Türkiye S-400 alacak mı?

Tabii Şugayev’in Rus basınına yaptığı bu açıklama tüm dünyada ses getirdi. Özellikle de Türkiye’ye halihazırda cephe almış olan ve F-35 ile F-16 satışına, hatta modernizasyonuna bile hayır oyu veren senatörlerin ekmeğine bal sürmüş oldu.

Peki yaşanan gelişmeler hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca ülkemizin savunma sanayii alanındaki gelişmesini beğenmekte misiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 2
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir