Bir Tweete 34 Yıl Hapis Cezası Aldı!

Bir Tweete 34 Yıl Hapis Cezası Aldı!

0

Sosyal medya uygulaması denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de Twitter. Platform üzerinden kullanıcılar düşüncelerini paylaşabilmekte. Ancak bazen atılan tweet’ler kullanıcıların başını derde sokabiliyor. Arabistan’da bir kadın 34 yıl ceza aldı. Bir Tweete 34 yıl hapis cezası aldı!

Bir Tweete 34 Yıl Hapis Cezası Aldı!

Bir Tweete 34 Yıl Hapis Cezası

Suudi bir kadın, Twitter hesabı üzerinden aktivistleri retweetlediği ve kadınların araba kullanma hakkını savunan paylaşımlar yaptı. Bu nedenle 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nde doktora yapan kadın, tatil için Suudi Arabistan’a döndükten sonra Ocak 2021’de gözaltına alınmıştı.

Shehab, krallıktaki siyasi mahkumların serbest bırakılması çağrısında bulunan ve sürgünde yaşayan Suudi aktivistlerin tweet’lerini yeniden paylaşması nedeniyle sosyal medyayı “kamu düzenini bozmak, devletin güvenlik ve istikrarını bozmak” için kullanmaktan altı yıl hapis cezasına çarptırılmakta.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından savcılar işi daha ileriye götürdü. Suudi yasaları kapsamında daha ağır bir ceza verilmesi için Shehab’ın davasında temyiz başvuru mevcut. Temyize gittikten sonra ise Suudi kadının cezası 34 yıla çıkarıldığı belirtilmekte.

Bu cezanın Suudi Arabistan’daki bir kadın hakları aktivisti için bilinen en uzun ceza olduğunu belirtilmekte. Bu uzun süreli cezanın Suudi Arabistan’daki aktivistlere bir uyarı niteliğinde olduğu ifadesi mevcut.

Peki siz verilen ceza hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca ülkemizde böyle bir durum olsa nasıl tepki verirdiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir