Togg Bataryası Artık Seri Üretime Hazır!

Togg Bataryası Artık Seri Üretime Hazır!

0

Ülkemizin yerli ve mili otomobili Togg, güzel bir haberle geldi. Togg ve Farasis tarafından pil üretimi için eş ortak olarak kurulan Siro Energy, ilk bataryasını üretti. Ayrıca testlerini de tamamladı. Kısacası Togg bataryası artık seri üretime hazır. İşte konuyla ilgili detaylar;

Togg Bataryası Artık Seri Üretime Hazır!

Ülkemizin milli otomobili Togg, bildiğiniz üzere ilk elektrikli otomobilini piyasaya sürmek için hazırlanmakta. Hatta artık son hazırlıklarını tamamlıyor. Çünkü tüm tesislerin inşası ve deneme üretimleri tamamlandı. Ayrıca Togg ve Farasis’in %50’lik paylık eş ortaklığıyla kurulan Siro Energy, ilk prototip pil üretimi ve test sürecini tamamladı.

Togg, pil ve şarj istasyonu üretimi için Siro ve TruGo isimli iki ayrı şirketi kurdu. Her iki şirket de otomobilin seri üretimi başlamadan önce ilk prototiplerini üretti ve test faaliyetlerini tamamladı. Ek olarak şirketler sadece Togg’a değil, diğer markalara da üretim yapabilecekler.

Dün Siro, sosyal medya hesapları üzerinden bir paylaşım yaptı. Söz konusu paylaşıma göre Togg’un piyasaya sürülecek ilk versiyonunda kullanılacak bataryanın üretimi bitti. Ayrıca test faaliyetlerinin de başarıyla sonuçlandığı belirtilmekte. Sonuç olarak ürün artık seri üretime hazır.

Ek olarak pillerin teknik özellikleri konusunda bazı bilgiler açıklandı. Gelen bilgilere göre Togg’un batarya üretimindeki ortağı olan Çinli Farasis şirketi, 8 dakikalık şarj ile 250 km gidebilen (%80+ dolum) ve 1.5 milyon km kullanım ömrü sunan yeni nesil bataryalarını Siro’nun Gemlik tesislerinde üretecek. Ancak dördüncü nesil yeni tip pillerin Togg araçlara entegrasyonu 2025 senesinde olacak. Togg’un ilk araçlarında kullanılacak pillerin, piyasa standartlarında iyi bir noktada olduğunu hatırlatmakta fayda var. Çünkü 25 dakikalık sürede %20’den 80’e dolum yapabilmekte. Ek olarak bu verilerde söz edilen model 500 değil, 300 km menzilli model olduğunu söylemek gerekmekte.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir