Tesla kurucusundan şaşırtan otonom araç açıklaması!

Tesla kurucusundan şaşırtan otonom araç açıklaması!

0

Dünyanın önde gelen elektrikli otomobil üreticilerinden olan Tesla son dönemde otonom araç teknolojisine önemli yatırımlar yapıyor. Sürücüsüz otomobil teknolojisini öncelik hâline getiren Elon Musk, CEO’su olduğu Tesla’yı bu yönde zorluyor. Şirketin kurucularından olan Martin Eberhard ise aynı fikirde değil.

Eski Tesla CEO’su otonom araçlara yapılan yatırımdan rahatsız

Tesla’nın kurucu ortağı olan Martin Eberhard, elektrikli araçlarla otonom sürüş teknolojilerini bir tutmanın hatalı olduğunu düşünüyor. 2007 yılına kadar Tesla’nın CEO’luğunu yapan Eberhard, elektrikli araçlar için otonom sürüş teknolojilerinden daha önemli konular olduğuna inanıyor. 2007 yılından CEO’luk görevinden alınan Eberhard, 2008 yılında ise Tesla’dan tamamen ayrılmıştı.

İnsanların kullanabilecekleri araçları yapmak istediğini dile getiren Eberhard, Tesla’da çalıştığı dönemde otonom teknolojilere bu kadar önem vermediklerini aktardı. Bir arabayı tıpkı akıllı telefonlar gibi bir yazılım platformu olarak düşünmenin hatalı olduğunu dile getiren Tesla ortak kurucusu, her güncellemenin telefonlarda olduğu gibi bir sorun getireceğine inanıyor.

Telefonlardaki güncellemelerin getirdiği sorunların hayati olmadığını aktaran Eberhard, otomobillerde ise bu durumun kötü sonuçlanabileceğinin altını çizdi. Frenlerde ya da direksiyon simidinde meydana gelecek olası bir hatanın sonuçlarının ölümcül olacağını ifade eden eski CEO, güvenlik sistemleri dışında otonom teknolojilerini gereksiz buluyor.

Eberhard, güvenlik odaklı sürücü asistanı sistemlerini takdir etse de, sürücüsüz arabaların “büyük bir hayranı olmadığını” dile getirdi. Musk’ın sürücüsüz arabalarla fazlasıyla meşgul olduğunu belirten eski yöntetici, bu durumu Musk yönetimindeki Tesla ile ilgili en büyük endişelerinden biri olarak görüyor.

tesla model y

Tesla’nın tüm araçları Autopilot sistemi ile donatılmış durumda. Tesla sahipleri ayrıca FSD Beta özelliğini de belirli bir ücret karşılığında edinebiliyolar. İleri seviye sürüş sisteminin beta sürümü aracın otomatik olarak şerit değiştirmesini, otoyollara girip çıkmasını, dur işaretlerini ve trafik ışıklarını tanımasının yanı sıra kendi kendine park etmesini sağlıyor.

Tesla, otonom sürüş teknolojisi konusunda sürekli yeni güncellemeler ile araçlarını geliştirme hedefinde. Elon Musk, Tesla hakkında yaptığı açıklamada bir donanım şirketi oldukları kadar yazılım şirketi olduklarını ifade etmişti. Eberhard ise bu yaklaşıma katılmıyor gibi görünüyor. Peki siz Tesla’nın otonom araç teknolojisine yaptığı yatırımlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. İlgili videoyu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/tesla-kurucusu-otonom-arac-aciklamasi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir