1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Telefonumda Virüs Var mı? Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefonumda Virüs Var mı? Virüs Nasıl Temizlenir?


Telefonda zararlı yazılım nasıl anlaşılır? Cep telefonunda virüs olduğu nasıl anlaşılır? Zararlı yazılımlara karşı nasıl önlemler alınabilir? Telefonumda virüs var mı? Cep telefonu virüs temizleme ve Virüs nasıl temizlenir? İşte detaylar…

Günümüzde akıllı telefon kullanımı arttıkça güvenlik konusunda da pek çok sıkıntılar yaşanmakta. Ek olarak telefonuma virüs girdi mi? Zararlı yazılım anlama konusunda araştırmalar yapılmakta. Peki virüsleri temizle işlemi için ne yapabiliriz? Eğer hızlı bir şekilde müdahale etmezsek veri kaybı ve maddi yönden zarara uğrayabiliriz.

Telefonuma Virüs Girerse Nasıl Anlaşılır?

Telefonumda Virüs Var mı

Telefonumda Virüs Var mı?

  • Eğer faturalı hat kullanıyorsanız ve faturalarınız olağan dışı şekilde yüksek gelmeye başlamışsa.
  • Ayrıca internet paketleriniz fark edilen derecede fazla kullanılıyorsa.
  • Normalden daha kısa sürede telefon bataryanız bitiyorsa.
  • Ek olarak telefonunuzun çalışma hızında hissedilen derecede düşüş varsa.
  • Telefon görüşmeleriniz şebekeye bağlı olmayan nedenlerden dolayı sık sık kesiliyorsa.
  • Teknik nedenler olmadığı halde telefonunuz kullanmadığınız zamanlarda da ısınıyorsa zararlı yazılım için şüphelenebilirsiniz.

Telefonda Virüs Belirtileri Neler?

Artan Veri Kullanımı

Veri kullanımında ani bir artış fark ederseniz, bu durum bir virüsün cihazınızda arka plan görevleri yürüttüğünü veya telefonunuzdan bilgi aktarma için interneti kullanmaya çalıştığını gösterebilmekte.

Uygulamaların Kilitlenmesi

Uygulamalar zaman zaman kilitlenebilmekte. ancak bir uygulama nedensiz yere düzenli olarak kilitlenmeye başlarsa telefonunuzda virüs/kötü amaçlı yazılım büyük ihtimalle vardır.

Telefon Faturasında Artış

Bazı kötü amaçlı yazılımlar, telefonunuzdan yüksek sayıda ücretli SMS göndererek saldırıyı zorlayabilmekte. Ayrıca bu durum telefon faturanızda artışlara yol açar.

Sahte Uygulamalar

Telefonunuzda, indirdiğinizi hatırlamadığınız bir uygulama fark ederseniz ona giriş yapmaktan uzak durmalısınız. Özellikle Android telefonlarda yaygın bir kötü amaçlı yazılım belirtisi olan sahte uygulamalar, telefondan hemen kaldırılmalıdır.

Daha Hızlı Pil Tüketimi

Virüs, telefonunuzun pilini tüketene kadar çok fazla enerji kaybına neden olabilmekte. Ayrıca piliniz normalden daha hızlı tükeniyorsa virüsten şüphelenebilirsiniz.

Aşırı Isınma

Telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bunlardan biri de cihazınızın virüs barındırıyor olmasıdır. Ek olarak virüs varsa siz işlem yapmasanız bile ısınmalar yaşayabilmektesiniz.

Telefonuma Virüs Girdi Ne Yapmalıyım?

Telefonda Virüs Nasıl Temizlenir

Öncelikle telefonunuzdaki uygulamalara göz atarak gereksiz olanları kaldırın. Bunun yanında ayarlar kısmından pil kullanımı ile ilgili istatistiki bilgileri veren bölümden en çok hangi uygulamalar pil harcamış bunları tespit edin. Yine veri kullanımı istatistiki bilgilerine ulaşarak hangi uygulamaların veri harcadığınız tespit edin. Tespit edilen uygulamalara güven vermiyorsa hemen kaldırın. Son olarak da telefonunuza bir güvenlik yazılımı yükleyiniz.

Güvenlik için pek çok uygulama mevcut. Ayrıca Antivirüs uygulamalarını cihazınıza kurarak mevcut bulunan virüsleri hızlı bir şekilde kaldırmayı deneyebilirsiniz. Biz sizlere Safe Security-Antivirüs uygulamasını önerebiliriz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap