Take-Two Codemasters’ı Satın Alıyor! 1 Milyar Dolarlık Anlaşma

Take-Two Codemasters’ı Satın Alıyor! 1 Milyar Dolarlık Anlaşma

0

Oyunlar ile ilgili şirketler arasında en bilindiklerinden biri olan Take-Two Interactive, bir çok popüler oyun geliştiren Codemasters’ı satın alıyor. Gelen haberlere göre hisse satın alımı ve nakit ödeme doğrultusunda gerçekleştirilecek bu anlaşma aşağı yukarı 1 milyar dolara mâl olacak. Take-Two Codemasters’ı Satın Alıyor!

Oyun sektörü, günümüzde fazlasıyla önemli bir konuma ulaşmış durumda. Her sektörde olduğu gibi bu bu devasa firmaların kendi aralarında da devleri bulunuyor. Bu devlerden bir tanesi ve en çok tanınanı da oyun dünyasının en popüler oyunlarını çıkaran Rockstar Games ve 2K’in sahibi olan Take-Two Interactive.

Sevilen ve çokça oynanan oyunlar arasında olan NBA 2K serisini çıkaran 2K ve GTA, Red Dead Redemption gibi büyük markaların sahibi olan Rockstar Games’i kendi çatısı altında barındıran Take-Two, bir stüdyoyu daha yaklaşık 1 milyar dolar karşılığında satın alıyor.

Take-Two Codemasters’ı satın alıyor

Take-Two Codemasters'ı satın alıyor

Take-Two Interactive, Dirt ve F1 oyunlarının arkasındaki İngiltere merkezli Codemasters‘ı da bünyesine katmak için çalışmalara başladı. Hisse alımı ve nakit ödeme tarzında gerçekleşecek bu anlaşmanın maliyeti 994 milyon dolar civarında olacak. Söz konusu anlaşmanın iki dev şirketin 2021 yılının hemen başında tamamlaması beklentiler arasında.

Şirketin bu anlaşma için ödeyeceği 994 milyon dolar ile Dirt ve F1 gibi spor oyunlarında profesyonelleşmiş bir stüdyoya sahip olacak. Codemasters’ın elinde Dirt ve F1’e ek olarak World Rally Championship oyunlarının hakları da bulunuyor. Bunun yanında ilk oyunun da 2024 yılında çıkış yapması tüm oyun severler tarafından bekleniyor. Take-Two, Codemasters’ın lisanslarının ve deneyiminin 2K ile birleşeceğini de dile getiriyor.

Yazımızda konu olan satın alma olaylarını oyun dünyasında son zamanlarda fazlasıyla görmeye başladık. Yaşanan bu gelişmeler ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir