Su İçmek! Günde Ne Kadar Su İçmelisin?

Su İçmek! Günde Ne Kadar Su İçmelisin?

0
Su İçmek! Günde Ne Kadar Su İçmemiz Gerekiyor?

Su İçmek! Yorgunluğunuz veya cildiniz kuru olsun, muhtemelen bir tedavi olarak daha fazla su içmeniz söylenir. Ama bu tavsiye onlarca yıllık rehberlikten geliyor… ve hiçbir bilimsel temeli olmayabilir.

Birçok ülke nüfusun evde kalmasını istediğinden, çoğumuz diyetlerimize ve yediğimiz yiyeceklerin sağlığımızı nasıl destekleyebileceğine daha fazla önem veriyoruz. 

19. yüzyılın başlarında, insanlar su içmeye başlamadan önce ölüme yakın olmak zorundaydı. “Su tedavisi” olarak bilinen hidropatinin kurucusu Vincent Priessnitz’e göre, sadece “yoksulluğun son aşamasına indirgenenler su ile susuzluklarını tatmin ediyor”.

Birçok kişi, bir oturuşta yarım pint sade sudan hiç içmemişti .

Zaman nasıl değişti. Bugün İngiltere’de yetişkinler son yıllarda olduğundan daha fazla su tüketirken , ABD’de şişelenmiş su satışları son zamanlarda soda satışlarını geçti. Bize her gün su içmenin sağlıklı yaşamın, daha fazla enerjinin ve harika bir cildin sırrı olduğunu söyleyen mesajlarla bombalandık.

Taşıtların Londra Metrosu’na su şişeleri almaları teşvik edilir, okul öğrencilerinin derslerine su getirmeleri tavsiye edilir ve masanın ortasında dev bir sürahi olmadan birkaç ofis toplantısı başlayabilir.

Bu iştahı su için doldurmak “8×8 kuralı” dır: diğer içeceklerin üstünde günde sekiz litreden az su içmeyi öneren gayri resmi tavsiye.

Ancak bu “kural” bilimsel bulgularla da desteklenmez – İngiltere veya AB resmi yönergeleri de bu kadar içmemiz gerektiğini söylemez. Kargaşaya katkıda bulunmak için, mevcut pandemi tutuldukça insanlara virüse karşı korumak için her 15 dakikada bir ılık su içmeleri tavsiye edildi – aslında hiçbir dayanağı yoktur .

Ne kadar su içileceğine dair neden bu kadar belirsiz bilgi var? Büyük olasılıkla, her ikisi de on yıl önce – iki rehberliğin yanlış yorumlanmasından anlaşılıyor.

Su İçmek ve Sıvı Tüketmek

1945 yılında ABD Ulusal Araştırma Konseyi Gıda ve Beslenme Kurulu yetişkinlere tavsiye edilen her yiyecek kalorisi için bir mililitre sıvı tüketmelerini tavsiye etti ve bu da kadınlar için 2.000 kalorilik bir diyetle iki litreye ve iki buçuk 2500 kalori yiyen erkekler. Sadece su değil, çoğu içecek türünün yanı sıra% 98’e kadar su içerebilen meyve ve sebzeler.

Bu arada, 1974’te, beslenme uzmanları Margaret McWilliams ve Frederick Stare tarafından birlikte yazılan Sağlıklı Beslenme için Beslenme kitabı, ortalama bir yetişkinin günde altı ila sekiz bardak su tüketmesini önerdi.

Kaynak: https://www.bbc.com/future/article/20190403-how-much-water-should-you-drink-a-day

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir