Koronavirüs Testinin Önemi ve Ülkelere Etkileri

Koronavirüs Testinin Önemi ve Ülkelere Etkileri

1
Koronavirüs Testinin Önemi ve Ülkelere Etkileri

Koronavirüs Testinin Önemi, Yeni bir hastalığın test edilmesinde her zaman diş çıkarma problemleri olacaktır. Ancak küresel bir pandemi daha fazla testin her zamankinden daha hızlı yapılması gerektiği anlamına geldiğinde, virüse nasıl ayak uydurabilirsiniz?

Covid-19 krizini durdurmak söz konusu olduğunda, virüs testi, salgının teşhisi ve izlenmesi için anahtardır . Kaç kişinin enfekte olduğunu veya başkalarını enfekte edebildiğini ortaya çıkarmanın tek yolu budur.

Koronavirüs testinin önemi çok fazla olmasına rağmen, bazı ülkelerde diğerlerinden çok daha fazla test var ve bu test herkes için geçerli değil. Bunun nedeni, zamanlama, lojistik ve örneklerin toplanmasının karmaşıklığı, test için ham madde ve ekipman elde edilmesi ve testlerin doğru yapılması için uzmanlığa sahip olmak gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Test açısından en hızlı hareket eden ülkeler de virüsün en büyük başarıları arasında yer aldı. Kliniklerde, hastanelerde ve araba kullanma merkezlerinde test etmeye başlayan Güney Kore’yi ele alalım. 

İlk teyit edilen vakası 20 Ocak 2020’de idi. Altı hafta sonra, Güney Kore 16 Mart’ta 1.000 kişi başına 2.13 kişiyi test ediyordu . Öte yandan, 31 Ocak’ta ilk teyit edilmiş vakasını alan İtalya, altı haftada 1.000 kişi başına 1.65 kişiyi test ediyordu. İtalya sayılarını önemli ölçüde artırmasına rağmen – şu anda Güney Kore’den 11’e kıyasla 24.5 kişiyle nüfusunun Güney Kore’den çok daha yüksek bir yüzdesini test ediyor.

Yavaş başlangıç, genel olarak enfeksiyonları kontrol etmeyi zorlaştıran bir faktördür. (Rakamlar başka bir yerde: İspanya şu anda 1.000 kişi başına 20 kişiyi, Avustralya 17, Kanada 15, ABD 12 ve İngiltere altısını test ediyor.)

Teste daha sonra başlamak, genellikle virüsün, testin uygulandığı zaman tüm topluluklara yayılma şansı olduğu anlamına geliyordu. Sonra basit ekonomi geldi: talep arttıkça arzlar boşaltıldı. Yavaş tepki veren ülkeler, sonuç olarak daha fazla enfeksiyonu tanımlamak için daha fazla test gerektirdi.

Kaynak: https://www.bbc.com/future/article/20200422-why-are-coronavirus-tests-so-difficult-to-produce

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Bu dönemin bir an önce bitmesini istiyorum artık, dünyaya etkileri çok büyük oldu ve olmaya devam ediyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir