SLS Roketi İçin Yeni Fırlatma Tarihi Açıklandı

SLS Roketi İçin Yeni Fırlatma Tarihi Açıklandı

0

NASA son zamanlarda uzay görevlerini arttırmakta. Ancak kısa süre önce bu sıklaşan görevlerden biri olan Artemis I görevinde sorun yaşandı. Bunun ardından NASA, SLS hakkında açıklama gerçekleştirdi. SLS roketi için yeni fırlatma tarihi açıklandı.

29 Ağustos tarihinde fırlatılacak olan roketin çekirdek aşamasında sorun tespit edildi. Ek olarak mühendisler fırlatmaya 40 dakika kala bu sorunu tespit etti ve program iptal edildi. Geçtiğimiz günlerde 23 Eylül’de yeniden deneme yapılacağını açıklayan NASA, tarih değişikliğine gitmişti.

SLS roketi için yeni fırlatma tarihi açıkladı

SLS roketi için yeni fırlatma tarihi

97 metre yüksekliğindeki roket ve Orion uzay aracı Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasında bekletiliyor. Yeni fırlatma denemesinin 14 Kasım’da gerçekleştirileceği açıklandı.

NASA yaptığı açıklamada, “Önceki haftadaki incelemeler ve analizler, roketi ve uzay aracının Ian Kasırgası nedeniyle sorun yaşadığını tespit ettik. Ekipler, termal koruma sistemindeki köpük ve mantardaki küçük hasarları onarmak için standart bakım yapacak. Roket, uçuş sonlandırma sistemindeki pilleri yeniden şarj edecek veya değiştireceğiz.” dedi.

Mevcut plan, SLS roketini araç montaj binasından 4 Kasım Cuma gününe kadar fırlatma rampasına döndürmek. Merakla beklenen Artemis I test uçuşu, NASA’nın şimdiye kadar inşa ettiği en güçlü roketi görecek. Bununla birlikte, gerçekleştirilmesi mümkün test uçuşu Ay yüzeyinden uçma için mürettebatsız Orion uzay aracı için büyük önem taşımakta.

Artemis I başarılı olursa, Artemis II görevinde astronotlar da yer alacak. 2025 gibi erken bir tarihte gerçekleşecek olan Artemis III, 1972’deki son Apollo görevinden bu yana ilk astronot inişi olacak.

Peki siz NASA çalışmaları hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca insanlı inişler sizce mevcut olacak mı? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir