Satılan En Pahalı 10 NFT Eserleri Hangileri?

Satılan En Pahalı 10 NFT Eserleri Hangileri?

0

Günümüzde satılan en pahalı 10 NFT eserleri hangileri? NFT popülerliğini her geçen gün arttırırken ürünler rekor seviyelerde satılmaya başlandı. İnanılmaz fiyatlar ödenip yatırımlar yapılan bu sektör halen daha gelişmekte.

Aslında NFT’ler kripto dünyasında yalnızca bir alt sektör. Ancak ünlüler ve koleksiyoncular dahil olmak üzere kripto dışı en büyük topluluklardan bazılarını da kendine çekti. Sizler için bu yazımızda şimdiye kadar satılmış en pahalı NFT eserleri sıraladık. Çılgın fiyata satılan bu NFT eserlere gelin yakından bakalım!

10 – Satılan en pahalı 10 NFT eserleri biri: CryptoPunk #6965

Bu yazımızda sizlere sadece en pahalı 10 eseri göstereceğiz . Bunlardan bazıları CryptoPunks’a ait. Bu nedenle bu ismi sıkça göreceksiniz. Şimdi listemizde onuncu sırada yer alan NFT’yle başlayalım. Punk #6965 isimli eser toplamda 800 ETH’ye yani 1,5 milyon dolara alıcı buldu. Şu anki değeri ise 7.6 milyon dolar.

En pahalı NFT'ler

En pahalı NFT eserler arasında yer alan bu koleksiyondaki maymun, fötr şapkasıyla da dikkat çekiyor. Seride yalnızca 24 maymun ve 186 fötr şapka takan CryptoPunk bulunduğunu hatırlatalım. Çünkü bu, Punk #6965’in nadir bir eser olduğunu gösteriyor.

9- ‘İlk Tweet’in değeri 2.9 milyon dolar

Twitter ve Square’in CEO’su ve kurucusu Jack Dorsey de NFT piyasasına adım atanlardan. Cent tarafından işletilen Valuables’da Dorsey, ilk tweetini bir eser olarak satışa çıkardı. Twitter tarihindeki ilk tweet, yaklaşık 2,9 milyon dolara alıcı buldu.

İlk tweetin NFT'si

Dorsey’in “Twitter’ımı kuruyorum” şeklindeki tweetinin tarihi 21 Mart 2006 idi. Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi bu tweetin dijital sanat eserini satın aldı. Satıştan sonra Dorsey, tüm geliri Bitcoin’e dönüştürdü. Ayrıca gelirin tamamını GiveDirectly aracılığıyla Afrika’daki bir hayır kurumuna bağışladı.

8 – Replicator değeri 4,1 milyon dolar!

Küçük, loş bir odadaki bir fotokopi makinesini gösteren Replicator isimli eser, Mad Dog Jones takma adıyla tanınan Kanadalı sanatçı Michah Dowbak‘a ait. Bu dijital eser ise 4,1 milyon dolar karşılığında satıldı.

NFT nedir?

Bununla birlikte, Replicator oldukça ilginç bir özelliğe sahip. Çünkü Replicator, her 28 günde bir yeni NFT basmak üzere tasarlandı. Mad Dog, bu eserleri için Phillips ile ortaklık da kurdu. Eserin alıcısı hakkında ise bir bilgi yer almıyor. Müzayedenin yeni sakinlerinden olduğu yönünde haberler vardı.

7 – Stay Free’nin değeri 5.4 milyon dolar

En pahalı NFT eserlerden bir diğeri de Edward Snowden‘e ait. 2013 yılında Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından yürütülen toplu gözetleme programlarının varlığının haberini veren bir bilgisayar istihbarat uzmanıdır. Eseri de oldukça ilgi çekici.

En ilginç NFT'ler

Geçtiğimiz Nisan ayında Snowden, NSA’nın gözetim programlarının ABD yasalarını ihlal ettiğine karar veren mahkeme belgelerinin sayfalarıyla örtüşen ilk NFT’sini sattı. Bu eserden tam 5.4 milyon dolar aldı. Elde ettiği parayı ise kâr amacı gütmeyen Basın Özgürlüğü Vakfı‘na bağışladı.

6 – World Wide Web Kaynak Kodu 5,7 milyon dolardan satıldı!

World Wide Web‘in geliştiricisi Tim Berners Lee de NFT piyasasına girenlerden. 30 Haziran 2021’de WWW’nin kaynak kodunun bir NFT’sini açık artırmaya çıkardı.

WWW kaynak kodu

Bu eser, 5.7 milyon dolara alıcı buldu. Lee de geliri hayır kurumlarına bağışlayacağını açıkladı. Eser, zaman damgalı kaynak kod dosyaları, kodun oluşturulmasının bir video animasyonu, mühendisin bir mektubu ve koda ilişkin tasarladığı dijital posteri içeren 4 farklı parçadan oluşuyordu.

5 – Ocean Front, 6 milyon dolar etti!

Ocean Front, en pahalı NFT eserler arasında beşinci sırada. Beeple‘ın iklim değişikliğinin tehlikelerini anlatan “Everydays” serisindeki başyapıtlardan biri.

Dijital sanat eserleri

Eseri almak isteyenler arasında Tron Foundation Kurucusu Justin Sun, 3F Music ve BabyBeluga vardı. Nihayetinde Justin Sun, 6 milyon dolar teklif ederek kazanan taraf oldu.

4 – Crossroad, 6.6 milyon dolara gitti

Crossroad, Beeple’ın oluşturduğu ve popüler kripto para borsası Gemini‘nin sahip olduğu bir NFT pazarı olan Nifty Gateway’de 6,6 milyon dolara satılan bir başka dijital sanat eseridir.

Donald Trump NFT

Eser, eski ABD Başkanı Donald Trump‘ın 2020 ABD başkanlık seçimlerini kaybettikten sonraki bir tasvirini gösteriyor. Beeple ayrıca seçim sonucuna göre satmak üzere farklı bir tasarım da yaptı.

3 – CryptoPunk #7804 eseri 7.57 milyon dolar

Punk #7804 isimli NFT, en pahalı NFT eserlerden. Mart 2021’de #3100 ile neredeyse aynı zamanda satılan CryptoPunk serisinden. Ayrıca son derece nadir görülen bir Alien Punk.

En pahalı NFT'ler neler?

Eserde pipo, bone ve güneş gözlüğü takan bir Alien Punk göze çarpıyor. Koleksiyon, o sırada 7.566.173,88 dolar değerinde olan yaklaşık 4.200 ETH karşılında satıldı.

2 – CryptoPunk #3100 eseri 7.58 milyon dolar

CryptoPunks, ‘Punks’ olarak bilinen insansı karakterlerin 8 bitlik görüntülerinden oluşan koleksiyonlar sunuyor. Bunların her biri benzersiz özelliklere sahip.

NFT eserleri ne kadara satılıyor?

CryptoPunks serisi, Ethereum blok zincirindeki en eski koleksiyon serilerinden. Punk #3100, 10.000 CryptoPunk’tan sadece 9’unu oluşturan ‘Alien’ türlerinden biri olduğu için son derece nadir bir parça. Eserdeki bandaj da koleksiyonu nadir kılıyor. Sözün kısası bu eser 7.58 milyon dolara alıcı buldu.

1 – En pahalı NFT ‘The First 5,000 Days’ 69 milyon dolar etti!

The First 5,000 Days isimli NFT, en pahalı NFT eseri konumunda. Elbette şu anda öyle. Zaman içerisinde başka bir eserin daha yüksek fiyattan satılması mümkün. Ancak kolay kolay bu eserle yarışabilirler mi sizce? Çünkü tam 69 milyon dolara satıldı!

Satılan En Pahalı 10 NFT Eserleri

Eser, Beeple olarak da bilinen Mike Winkelmann adlı dijital sanatçı ve grafik tasarımcı tarafından yapılmış bir dijital sanat kolajıdır. Ayrıca Winkelmann, Mayıs 2007’de kolaj üzerinde çalışmaya başladı ve 13 yıl boyunca her gün sürekli olarak sanat eserleri yayımladı.

Sanat eseri, kripto milyarder MetaKovan tarafından 69.346.250 dolara satın alındı. Satışın ardından Beeple’ın Instagram’daki takipçi sayısı milyonlara ulaştı. Ayrıca Nike ve Louis Vuitton gibi markaların yanı sıra Childish Gambino ve Katy Perry gibi sanatçılarla çeşitli çalışmalara imza attı.

Peki siz NFT hakkında ne düşünmektesiniz. Bu eserlere verilen milyonlarca doları mantıklı buluyor musunuz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir