Samsung kaydırılabilir ekran teknolojisini tanıttı

Samsung kaydırılabilir ekran teknolojisini tanıttı

0

Teknoloji firmaları geliştirdikleri yeni ürünleri sergilemek için Las Vegas’ta düzenlenen CES 2023 etkinliğine odaklandı. ShiftDelete.Net olarak yerinde takip ettiğimiz etkinlikteki önemli duyurulardan birisi de, Samsung’un daha doğrusu Samsung Display’in geliştirdiği yeni ekran teknolojileri oldu.

OLED panel konusunda zirvedeki yerini yıllardır koruyan Samsung son dönemde katlanabilir cihazları ile öne çıkıyor. Galaxy Fold ve Flip serileri oldukça yaygınlaşırken, diğer birçok markanın katlanabilir telefonlarını 2023’te tanıtacak olması bu taraftaki heyecanın korunduğunu kanıtlıyor.

Samsung kaydırılabilen ekranları ile CES 2023’te!

Katlanabilir telefonlara ilginin henüz istenilen seviyeye ulaşmamasında iki ana etken var. İlk zamanlara göre azalmış olsa da maliyetler ve kullanıcıların katlanabilir yapının işlevselliği konusunda soru işaretleri taşıması. Fuarlara damga vurmayı seven Samsung yeni bir ekran prototipi ile karşımıza çıktı.

Samsung’un Flex Hybrid olarak adlandırılan yeni katlanabilir ekran prototipi, tamamen yeni bir form faktör sunmak için katlama ve kaydırmayı bir araya getiriyor. Bu ilk başta kulağa biraz tuhaf gelse de, temel mantığa baktığımızda ekranın sol tarafında katlama, sağ tarafında kaydırma teknolojisi kullanılıyor.

Bu sayede standart çözümlere kıyasla büyük ekranlar daha küçük alanlara sığdırılabilecek. Samsung’un sergilediği ilk prototiplerin ekran boyutları 10,5 ve 12,4 inç seviyelerinde.

Flex Hybrid hakkında Samsung’un paylaşmış olduğu daha fazla bilgi bulunmuyor. Bu nedenle şirketin bunu nasıl pazarlamak istediği belirsizliğini koruyor. Tabi ticarileştirme konusundaki düşüncelerde çok önemli. Bu birkaç yıl içerisinde hayatımıza girebilir veya sadece bir prototip olarak kalabiliyor.

Samsung telefonlar ile sınırlı kalmayarak bu teknoloji için daha mantıklı olan tablet ve dizüstü bilgisayarları unutmadı. Flex Hybrid teknolojisini temel alan 17 inçlik bir prototip ekran sergiledi. Bu ekran Eylül ayındaki Intel Innovation 2022’de Samsung Display CEO’su JS Choi tarafından tanıtılmıştı ve iki şekilde sunuluyor;

– Flex Slidable Solo

– Flex Slidable Duet

İlk ekran konsepti “Solo” ifadesinden de anlaşılabileceği üzere sadece tek bir yöne doğru genişliyor. Ancak ikinci ekran konseptinde her iki yöne doğru hareket söz konusu. Bu sayede 13 inç seviyesinden, 17.3 inç’e kadar geniş bir seçenek sunuluyor.

Yeni Dijital Kokpit

Önümüzdeki yıllarda hızla büyümesi beklenen sürücüsüz araç pazarı için hazırlıklarını sürdüren Samsung dijital kokpit ile karşımıza çıktı. 34 inç büyüklüğündeki ekran otonom sürüş modunda eğlence için kullanılabilirken, kokpit ekranının 700R kavisi sürüş modunda yola odaklanmayı kolaylaştırıyor.

Samsung geliştirdiği OLED çözümlerin otomotiv endüstrisinin radarında olduğunu vurguladı.

Kaynak: https://shiftdelete.net/samsung-kaydirilabilir-ekran-teknolojisini-tanitti

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir