Tesla’dan tartışma yaratan otonom sürüş hamlesi!

Tesla’dan tartışma yaratan otonom sürüş hamlesi!

0

Tesla’nın Full Self-Driving (FSD) sistemi otomobillerin belirli senaryolarda kendi kendini yol almasına olanak tanıyor. FSD, sunduğu tüm gelişmiş özelliklere rağmen güvenlik gerekçeleri nedenyile sürücüyü ise tamamen kompozisyondan çıkarmıyor. Ancak bu durum yakında değişebilir.

Tesla otonom sürüş teknolojisinde bir adım öteye gidiyor

FSD sistemi sahip olduğu tüm gelişmiş güvenlik teknolojilerine rağmen sürücüsünün sık sık direksiyonu tutmasını zorunlu kılıyor. Sürücüsünün direksiyon başında aktif olup olmadığını kontrol eden sistem aksi takdirde ise bir uyarı sesi ile sürücünün dikkatini yola vermesi gerektiğini belirtiyor. Herhangi bir geri bildirim almadığında ise sistem aracı güvenli bir şekilde durduruyor.

FSD’nin yeteri kadar güvenli olduğuna inanan bir Twitter kullanıcısı bu uyarı sisteminin kapatma seçeneğinin olması gerektiğini öne sürdü. Tesla CEO’su Elon Musk ise Twitter kullanıcısının FSD Beta ile 10 bin mil (16 bin kilometre) yol yapan kişilerin sistemin uyarı sistemini kapatması hakkındaki önerisine olumlu yanıt verdi. Popüler iş insanının yaptığı açıklamaya göre uyarı sistemi bu aydan itibaren kapatılabilecek.

Bu durum ise yeni bir tartışmayı da beraberinde getiriyor. Yapılacak olası bir güncelleme ile FSD Beta’nın uyarı sistemi bazı tecrübeli sürücüler tarafından kapatılabilecek ve sürüşü tamamen otonom teknolojisine bırakacak. FSD Beta sisteminin ise yeteri kadar güvenli olup olmadığı sorgulanıyor.

Hâlâ ‘Beta’ sürecinde olan sistem her ne kadar yetenekli olsa da bazı durumlarda sürücünün hamlelerine muhtaç kalabiliyor. Diğer yandan bazı regülasyonlar da Tesla’nın uyarı sistemini kapatmasının önüne geçiyor. Son dönemde Tesla markalı araçların karıştığı kazalar da yine soru işaretlerinin sayısını artırıyor.

Tesla’nın otonom sürüş teknolojisi sorgulanırken böyle bir kararın oldukça riskli oldğunu söyleyebiliriz. Peki siz Tesla’nın otonom sürüş teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/tesla-otonom-surus-uyari-sistemi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir