Reşit Olmayan Kişilere Online Oyun Kısıtlaması Geldi!
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Reşit Olmayan Kişilere Online Oyun Kısıtlaması Geldi!

+ - 0

Gün geçmiyor ki Çin yeni bir yasa ile gündemde olmasın. Şimdi de yayınlanan kurallara göre video oyunu oynayanları ilgilendirecek kısıtlama geliyor. Reşit Olmayan Kişilere Online Oyun Kısıtlaması Geldi!

Reşit Olmayan Kişilere Online Oyun Kısıtlaması Geldi!

Reşit Olmayan Kişilere Online Oyun Kısıtlaması Geldi!

En fazla nüfusa sahip ülke olan Çin’e bağlı devlet medyası bazı açıklamalar yaptı. Yapılan açıklamaya göre Çinli düzenleyiciler oyun bağımlılığı konusundaki artan endişeye dair konuya el attılar. Yeni yasa reşit olmayan kişileri ilgilendirecek. Artık 18 yaşın altındaki reşit olmayanlara Cumahafta sonları ve tatillerde oyun oynamak için zaman kısıtlaması uygulanmakta. Söz konusu olan yeni kurallar Ulusal Basın ve Yayın İdaresi tarafından yayınlandı. Ayrıca kuralların detaylarına göre 18 yaşın altındaki oyuncular saat 15:00‘dan 16:00‘a kadar video oyunu oynayabilecekler.

Ek olarak ise çevrimiçi oyun şirketlerinin verilen saatler haricinde herhangi bir oyun hizmeti vermeleri yasaklanmakta. Düzenleyici kurum ayrıca bu kuruluşlara gerçek isim doğrulama sistemi adı verilen bir uygulamayı kullanmaları gerektiğini belirtmekte. Geçtiğimiz zamanlarda Çin daha önce reşit olmayan kişilerin çevrimiçi oyun süresini tatilde üç saat, diğer günlerde 1,5 saat olarak sınırlamıştı. Ancak yeni gelen düzenleme ile birlikte verilen süre daha çok kısalmakta.

Ayrıca ek olarak Ulusal Basın ve Yayın İdaresi, bir basın kuruluşuna açıklamalar yaptı. Söz konusu olan açıklamada çevrimiçi oyun şirketleri için denetimlerin sıklığının ve yoğunluğunun artacağını belirtti.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap