Renault Duster Çarpışma Testlerinden ‘0’ Aldı

Renault Duster Çarpışma Testlerinden ‘0’ Aldı

0

Dacia Duster, SUV araçlar içerisinde önemli bir yeri bulunmakta. Fakat Brezilya ve diğer Latin Amerika ülkelerinin baz aldığı Latin NCAP testinden sıfır yıldız aldı. Renault Duster Çarpışma Testlerinden ‘0’ Aldı! Kullanıcılarını tam anlamıyla hayal kırıklığına uğratan Duster, 2019 yılında aynı testten dört yıldız almıştı.

Ülkemizde Dacia modeli olarak, bazı ülkelerde ise Renault adı altında satışa sunulan Duster otomobil, son zamanlarda trafikte gördüğümüz SUV araçların başında geliyor. Söz konusu araç, 2019 yılında yapmış olduğu Latin NCAP testinden 4 yıldız alarak geçmişti. Fakat aracın Brezilya’da üretilen modeli, aynı testten bu yıl 0 aldı.

Gerçekleştirilen testte, araca önden yapılan çarpma testinde yakıt sızıntısı meydana geldi. Bununla birlikte, ‘side impact’ adı verilen yandan çarpma testinde ise araç takla attı, B sütunu çok zarar aldı ve aracın kapılarından biri bu yüzden açıldı.

Renault Duster çarpışma testinden “0” aldı, geri çağrılması talep edildi:

Renault Duster Çarpışma Testleri

Latin NCAP, test sonucundaki güvenlik zayıflığı dikkatleri çekti. Bu sebebiyle Brezilya’da Renault modeli olarak üretilen Duster’ların geri çağrılması için Renault’dan talep mevcut. Araçların geri çağrılıp çağrılmayacağı konusunda resmi bir açıklama henüz gelmedi.

Renault, 0 yıldızı değişen prosedürlere bağladı:

Renault’un Brezilya yetkilileri ise 0 yıldızın sebebini “2021 Ağustos’ta teste alınan Duster araçlarımız, 2019 yılında teste alınan araçlar ile birebir aynı araçlar. Ayrıca bu değişimin sebebinin Latin NCAP testlerinin prosedürlerinin 2020 yılında değişmesine bağlıyoruz.” ifadeleriyle açıkladı.

Yetkililerden konu hakkında açıklama geldi. Duster’ın ESP, kör nokta asistanı, geri görüş kamerası ve diğer güvenlik donanımları mevcut. Ancak her geçen gün zorlaşan otomobil testlerinden dolayı iyileştirmelere devam edileceği söylenmekte.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir