Rekabet Kurumu WhatsApp Kararı Açıklandı! Kritik Adım

Rekabet Kurumu WhatsApp Kararı Açıklandı! Kritik Adım

0

Rekabet Kurumu tarafından Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verileri ile ilgili kararında kritik adım. Getirilen koşullar ile ilgili olarak, 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir kararı. Bunun yanında Rekabet Kurumu WhatsApp Kararı kritik adım.

Rekabet Kurumu WhatsApp Kararı

Rekabet Kurumu WhatsApp Kararı

2021 Ocak ayı başında yeni gizlilik politikası şartlarını yayınlayan WhatsApp, Türkiye’de gündemden düşmüyor. BTK, Rekabet Kurumu ve diğer yetkili mercilerin soruşturma başlatması sonrası ilgili sözleşme tarihini 15 Mart’a erteleyen WhatsApp için karar açıklaması mevcut.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada Whatsapp’la ilgili yapılan incelemeye değinildi. “Dosya mevcudu bilgiler çerçevesinde, Facebook’un 08 Şubat 2021 tarihinde uygulamaya geçmek üzere WhatsApp kullanıcılarına getirdiği veri paylaşma zorunluluğunun 4054 sayılı Kanun kapsamında yol açtığı endişeler incelenmiştir. İlk olarak WhatsApp verilerinin kapsam ve öneminin vurgulanmasında fayda görülmektedir. WhatsApp uygulaması, kullanıcılarına ait mesaj içerikleri, konum, profil fotoğrafı, grup bilgilerinin yanı sıra, kullanıcıların cihazlarında yüklü diğer bilgilere de erişim sağlayabilmektedir. Bunların rehber, galeri gibi bilgiler ile sınırlı kalmadığı anlaşılmıştır. Cihazda yüklü diğer uygulamalarda kullanılan verilerin de kısmen erişilebilir olduğu endişesi mevcut. Ayrıca, kullanıcılara getirilen yükümlülüğün tam olarak açıklanmadığı da görülmektedir”. 

Oy birliği ile kararı mevcut. Kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdari Mahkemelerine Facebook’un başvuru hakkı var.

Yaşanan gelişmeler ile ilgili sizin düşünceleriniz neler? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir