Ötegezegen Keşfedildi! Güneş Sistemine Çok Yakın
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay

Ötegezegen Keşfedildi! Güneş Sistemine Çok Yakın

0

Barnard Yıldızı adlı kızıl cüce, Güneşten yaklaşık olarak altı ışık yılı uzaklıkta. Güneş Sistemi’mizin en yakın yıldız komşusu olan Barnard yıldızı aynı zamanda geceleri gökyüzünde en hızlı hareket eden yıldız olma özelliğine de sahip. Aynı zamanda yörüngesi gerçekten çarpıcı biçimde sallantılı. Bu sallantı ötegezegen keşfedildi konusuyla birleştirildi.

Ötegezegen Keşfedildi! Güneş Sisteminin Çok Yakınında Bulunuyor

Ötegezegen Keşfedildi! Güneş Sisteminin Çok Yakınında Bulunuyor

Söz konusu yıldızın Güneş’in iki katından daha yaşlı olduğu düşünülüyor. Buna rağmen kütlesi, Güneş’inkinin ancak %16’sı kadar. Nature dergisinde yayımlanan bir makale, 20 yıllık araştırmaları birleştirerek Barnard Yıldızı’nın yörüngesinin, yakınlarındaki bir ötegezegen tarafından çekiştirilmesi olasılığının “%99” olduğunu söylüyor. Bu gezegenin dünyadan üç katı kadar büyük olduğu ve buzlarla kaplı olduğu düşünülüyor.

Gökbilimciler söz konusu bu gezegen farkına ilk defa bundan yirmi yıl önce, Barnard Yıldızı’nın hız ölçümlerini yaparken vardılar. Ana yıldızının yörüngesinde dolaşırken Barnard Yıldızı’na kendi kütleçekim etkisini uygulayan büyük bir gezegen olabileceği. Fakat bunu kesin olarak söylemek için çok daha fazla bilgi gerekiyordu.

Şimdi ise 20 yılın ardından yeni bir inceleme gerçekleştirildi. Uluslararası bir bilim insanı ekibi, yeni yapılan bir çalışmayla Barnard Yıldızı’nın 700’den fazla hız ölçümünü incelediler ve yıldızın yörüngesindeki bu sallantının en muhtemel açıklamasının, yerel yıldızın etrafında her 233 günde bir dönen bir gezegen olduğunu söylüyorlar.

Siz yapılan bu araştırmalar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan konu ile ilgili fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap