OpenAI’dan metinden video üreten Sora! İşte özellikleri

OpenAI’dan metinden video üreten Sora! İşte özellikleri

0

OpenAI, metinden video üreten Sora aracını duyurdu. Bu aracın ChatGPT ile ilk başta entegre çalışması beklenmiyor. Buna karşın ChatGPT 5 ile böyle bir sürpriz de karşımıza çıkabilir. Peki ama yapay zeka yoluyla metinden video üretme aracı Sora, nasıl özelliklere sahip?

OpenAI’den metinden video üreten yapay zeka aracı Sora

Yapay zekanın önünü açan OpenAI, önemli bir aracını daha tanıttı. Sora adlı bu yapay zeka aracı metin yoluyla verilen komutlara göre video üretme özelliği ile geliyor. Aslında Sora’dan önce bu tür özelliklere sahip yapay zeka araçları ortaya çıktı.

Sora, verilen komutlara göre bir dakikalık videolar oluşturabilme yeteneğine sahip. Oldukça detaylı olan bu videolar, görsel açıdan da oldukça gerçekçi yapıya sahip. Metinden video üreten yapay zeka aracı, sadece kullanıcının komut ile ne istediğine odaklanmıyor. Buna göre yapay zeka aracı tarif edilen sahnenin fiziksel dünyada nasıl var olduğunu da anlama özelliğine sahip.

Sora, derin dil anlayışı sayesinde komutları daha gerçekçi yorumlayabiliyor. Bu anlamda Sora tarafından üretilen yapay zeka videoları çok daha gerçekçi bir yapıya sahip. Sora ayrıca oluşturulan tek bir video içinde karakterleri ve görsel sitili devam ettiren birden fazla değişik çekim de oluşturma özelliğine sahip.

Sora, özellikleri arasında bir diğeri ise sadece metinden video üretmekle sınırlı kalmaması. Buna göre yapay zeka aracı bir fotoğraftan da video üretme kabiliyetine sahip. Yine mevcutta var olan bir videoyu da Sora genişletme ve eksik kareleri doldurma özelliğine ile de karşımızda.

OpenAI kurucusu ve CEO’su Sam Altman’da X üzerinde kullanıcılardan gelen komutlara göre Sora videoları paylaşmaya başladı. Videolar özellikle gerçekçi detaylarıyla dikkat çekiyor.

Sora şu an için OpenAI kırmızı takım üyelerinin kullanımına açıldı. Yani şu an için Sora sayfasında, mevcut videoları izlemek dışında yapay zeka ile video üretme işlevini kullanamıyorsunuz. OpenAI, şu an için yapay zeka aracının çok karmaşık sahneleri simüle etmekte zorlanabileceğini açıkladı. Burada anlatılmak istenen ise Sora’nın bazı detay devamlılıklarını kaçırma ihtimali var.

Kaynak: https://shiftdelete.net/sora-yapay-zeka-metinden-video-ozellikleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir