Çin, Toyota’ya savaş açtı! Dev şirketler toplandı

Çin, Toyota’ya savaş açtı! Dev şirketler toplandı

0

Asya’nın parlayan yıldızı Çin, batarya sektörüne büyük yatırımlar yapıyor. Ne zaman pil üretiminden bahsedilse akıllara gelen ülke, tüm gözleri kendine çevirten bir adım daha attı. Öyle ki kısa süre önce Çinli katı hal pil üreticilerinin bir araya geldiği bir konsorsiyum oluşturdu. İşte detaylar…

Çinli devler bir araya geldi

Çin, China All-Solid-State Battery Collaborative Innovation Platform (Çin Bütün Katı Hal Batarya İşbirlikçi İnovasyon Platformu) (CASIP) adlı konsorsiyum oluşturdu. Büyük ve dünyaca tanınan bazı Çinli firmalar buna katılım gösterdi.

Çin CASIP konsorsiyum

Aktarılan bilgilere göre bu konsorsiyuma otomotiv şirketleri BYD ve Nio bir yana CATL, CALP, Svolt Energy TechnologyEVE EnergyGotion High-tech ve BYD‘nin batarya üreticisi FinDreams Battery katıldı.

Bu konsorsiyumun amacı ise 2030 yılına kadar katı hal piller için bir tedarik zinciri oluşturmak. Bununla beraber CASIP, temel araştırma, önemli teknolojiler, katı hal batarya elektrikli araçların ortak geliştirilmesi ve üretilmesi üzerinde de çalışacak.

Açıklamalara göre CASIP konsorsiyumunda Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Devlet Konseyi Varlık Denetleme ve İdare Komisyonu ve Ulusal Enerji İdaresi’nden devlet üyeleri de yer alacak.

Çin CASIP konsorsiyum

CASIP hedefleri arasında Toyota da var

Çin, bu konsorsiyumla Toyota ile daha fazla rekabet edecek. Aktarılan bilgilere göre Japonyalı şirketin katı hal batarya için 1.300’den fazla patenti varken Çinli şirketlerin aldığı patentlerin sayısı 100’ü geçmiyor. Bu bağlamda Çin’in yeni adımlar atmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda katı hal batarya endüstrisindeki rekabet ciddi seviyede ivme kazanabilir.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Çin’in bu hamlesi, katı hal pil endüstrisini nasıl etkileyecek? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/cin-casip-konsorsiyum

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir