Netflix Minnoşlar filmi kaldırılacak! RTÜK Açıkladı
 1. Anasayfa
 2. Film ve Dizi

Netflix Minnoşlar filmi kaldırılacak! RTÜK Açıkladı

0

Türkiye en popüler film ve dizi izleme platformu olan Netflix RTÜK tarafından uyarıldı. RTÜK, internet üzerinde yayıncılık yapan firmaların denetimini üstlendi. Bu gelişmenin ardından Üst Kurul ilk kez bir dosya için görüşme yaptı. Netflix’e uyarı getiren film, içinde çocuk istismarı gibi konuları işleyen “Minnoşlar” oldu. Netflix Minnoşlar filmi kaldırılacak.

RTÜK çocuk istismarını işleyen Netflix Minnoşlar filmi kaldırılacak!

Netflix Minnoşlar filmi kaldırılacak! RTÜK

Hazırlanan kurul, Netflix’in 9 Eylül 2020 tarihinde yayınlayacağını açıkladığı “Minnoşlar” isimli filmin konusunun 11 yaşındaki bir çocuğu olması ve 18 yaş üstü yetişkin izleyicilerin hedeflenmesi konusunu tartışmaya açtı.

Tartışma içerisinde masaya yatırılan raporda, çocukların erken yaşlarda yetişkinlerin hayatında bulunması, istismar ve kötüye kullanım içeren öğelerin tespit edilmesi nedeniyle filmin “potansiyel çocuk istismarı” tarzında davranış ve düşüncelerin, artıp veya ortaya çıkabileceği düşünüldü.

RTÜK, rapor sonucunda bahsi geçen filmin 6112 sayılı Kanun‘un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiğinden dolayı yayıncı kuruluşun söz konusu filmi yayınlamamasını ve katalogdan çıkarması gerektiğine oy birliği ile karar verdi.

RTÜK aldığı bu kararla birlikte ilerleyen günlerde yeni gelecek film ve dizilere uyarı yaptı. Önümüzdeki haftalarda yayınlanacak filmlerin içeriğinde daha dikkatli olunması gerekiyor.

Siz bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz? RTÜK, Netflix ve diğer dijital ortamlardaki etkisinin artması ile ilgili fikirleriniz neler..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir