NASA, Ay örneklerini 50 yıl sonra inceledi! İşte şaşırtıcı sonuç

NASA, Ay örneklerini 50 yıl sonra inceledi! İşte şaşırtıcı sonuç

0
Gizemli ay depremleri, ay depremleri, Apollo 17, ay görevi

NASA, 1972 yılında Apollo göreviyle Ay’a insanlı bir seyahat gerçekleştirdi. Bu program kapsamında Ay yüzeyinden alınan örnekler ise tekrar incelendi. Araştırmacıların yeni bulguları, Ay’ın ekvator bölgesinde hidrojen olabileceğini kanıtladı.

Apollo göreviyle getirilen Ay tozunda hidrojen bulundu

NASA araştırmacıları, Apollo döneminde Ay’dan getirilen taşlarını analiz etti ve şaşırtıcı bir keşifte bulundu. Ay’dan alınan taş örneğinde hidrojen izlerine rastlayan araştırmacılar, bunun ilk kez tespit edildiğini ifade etti. Bu, gelecek Ay görevlerinde önemli etkilere sahip olabilir.

ABD Deniz Araştırma Laboratuvarı’ndan bir ekip, 1972 yılında toplanan “79221” etiketli bir numuneyi inceledi. Ay toprağında hidrojen olduğuna dair kanıtlar buldu. Hidrojenin, Ay’ın yüzeyindeki güneş rüzgârı parçacıkları ve kuyruklu yıldız çarpmalarının bir sonucu olarak oluştuğu düşünülüyor.

Araştırmacıların ifadesine bu keşif son derece önemli. Daha önce buz birikintilerinin sadece kutup bölgelerinde yoğunlaştığı bildirildi. Ancak hidrojenin varlığı, buzulların Ay yüzeyinde daha yaygın olabileceğini gösteriyor.

Bu durum ise Ay yüzeyinde hala hidrojen olabileceğinin bir kanıtı. Astronotlar gelecekte bunu su olarak veya yaşam destek sistemlerini doldurmak için kullanabilir. Ayrıca hidrojen ve oksijen bileşenlerine ayrıştırılarak roket yakıtı olarak da tercih edilebilir.

https://shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/08/NASA-Aya-iPad-gonderiyor-Iste-nedeni-1.webp

Ay’da hidrojen gibi önemli kaynakları kullanabilmek, Dünya’dan taşımanın maliyetlerini azaltabilir. NASA’nın önceki araştırmaları sadece bir şişe suyu Ay’a fırlatmanın binlerce dolara mal olduğunu tahmin etti.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://shiftdelete.net/nasa-ay-apollo-hidrojen

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir