Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

+ - 0

Düzensiz beslenme, yağlı yiyecekler, aşırı yeme, yedikten sonra uyuma ve uzanma gibi nedenlerle mide ekşimesi oluşur. Göğüste ve göğüs kafesinin arkasında hissedilen yanma tarzında bir ağrı olarak hissedilir. Ağrıyı çeken kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen mide ekşimesi evde yapılabilecek bazı yöntemlerle giderilebilmektedir. Peki bu yöntemler nelerdir? Hepimizin başına en az bir kez gelmiş olan mide ekşimesine ne iyi gelir?

Mide Ekşimesi Nedir?

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesinin birden çok nedeni olabilmektedir. Yaşanılan mide yanması ve mide ekşimesinin çok bilinen nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Domates, portakal gibi asidik yiyeceklerle, asidik içecekler ve alkolün aşırı tüketimi
 • Tek seferde çok aşırı yemek yemek
 • Fazla çikolata ve aşırı yağlı yiyeceklerin tüketimi
 • Sigara alışkanlığı
 • Yemeği tam olarak çiğnemeden yutmak, çok hızlı yemek yemek
 • Düzensiz beslenme
 • Karın bölgesinde oluşan yağlanma ve fazla kilolar
 • Stres, üzüntü, depresyon
 • Laktoz ve gluten intoleransı
 • Antibiyotik gibi ilaçların yan etkileri

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Uzun süreli yaşanılan mide ekşimeleri ve yanmaları kişinin sağlığına büyük ölçüde olumsuz etki eder. Eğer düzenli olarak tekrarlayan mide ekşimesi şikayetleri yaşanılıyorsa ihmal etmeden doktora gözükmek gerekmektedir. Öte yandan mide ekşimesini evde bulunan doğal malzemeler kullanarak hafifletebilirsiniz. İşte bu malzemeler:

Bal

Mide ekşimesine iyi gelen şifalı besinlerden biri baldır. Mide ekşimesi yaşanıldığı zaman yenilecek bir çorba kaşığı bal ağrıyı hafifletecektir. Ayrıca 1 bardak sıcak suyun içine yarım limonun suyu ve bir tatlı kaşığı bal ekleyip çay gibi yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. Yapılan bu karışım mide asitlerinin aşırı üretimini engelleyecektir.

Zencefil

Zencefili çiğ olarak tüketerek ya da zencefil çayı içerek mide ekşimesine neden olan sinirlerin sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak tükettiğinizde midenize oldukça iyi gelecektir.

Süt

Laktoz toleransınız yoksa süt içerek mide ekşimesinden kurtulabilirsiniz. Mide ile yemek borusu arasındaki baskıyı hafifleten sütün yararından faydalanmak için 1 bardak soğuk süt içmeniz yeterli olmaktadır.

Elma

Elma mide asitini nötrleştiren besinlerden biridir. Mide ekşimesi şikayetiniz varsa 1 bütün elma yiyebilirsiniz. Ayrıca taze sıkılan elmanın suyunu da tüketmeniz fayda sağlamaktadır.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca mide ekşimesi ve mide yanması sorunu yaşamakta mısınız? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap