Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

+ - 0

En beklenmedik zamanlarda gelen ve hayatı zindan eden diş ağrısı oldukça can sıkıcı bir durumdur. Doğal olarak ağrıyla baş etmek için neler yapılabileceği merak ediliyor. Peki hayat enerjimizi sömüren bu diş ağrısı nasıl geçer? Ayrıca diş ağrısına ne iyi gelir? İşte yazımızda sizin için evde diş ağrısı nasıl geçer ve diş ağrısına ne iyi gelir evde sorusunun cevabını paylaştık.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer Diş Ağrısına Ne İyi Gelir
diş ağrısına ne iyi gelir evde

Eğer diş ağrınız varsa çözümü doğal olarak diş hekimine gözükmektir. Diş hekimi ağrının nedenini bulup ona göre bir tedavi uygulayarak sorununuzu çözer. Peki ya o ağrı en olmadık zamanda bastırırsa ne yapmak gerekir? İşte bu durumda devreye bazı yöntemler girer. Eğer siz de hiç olmadık bir zamanda diş ağrısı çekmeye başlarsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayarak diş ağrınızı hafifletebilirsiniz. Fakat sorununuzun tamamıyla geçmesi için doktorunuza gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Evde Diş Ağrısını Geçirmek İçin Yapılabilecek Yöntemler:

Diş Fırçalama ve Diş İpi Kullanma

Diş ağrısı başlar başlamaz ilk yapılması gereken şey dişleri dikkatli bir şekilde fırçalamak. Daha sonra diş ipi kullanmak olmalıdır. Çünkü diş ağrılarına neden olan en bilindik sebeplerden biri dişlerin arasında kalan yemek artıklarıdır. Eğer bu yemek artıklarından kurtulursanız diş ağrınız bir an önce bitebilir. Fakat dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Fırçalarken sert davranmamaya özen göstermeli, ayrıca diş ipini kullanırken de dikkatli olmalısınız. Zonklayan diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevapları bu şekilde devam etmekte.

Tuzlu veya Sirkeli Su

20 lik diş ağrısına ne iyi gelir? sorusu da sorulmakta. Yaşanılan ağrının nedeni diş etlerinde ya da dişlerde meydana gelen iltihaplanmalarsa veya doktora gidene dek antiseptik özellikler gösteren malzemeleri kullanabilirsiniz. Bu malzemelerin başında herkesin bildiği üzere sirke ve tuz gelmektedir. Yapmanız gereken tarif için 1 su bardağı oda sıcaklığında suyun içine 1 yemek kaşığı sirke veya 1 çay kaşığı tuz ilave edin. Karışımı iyi bir şekilde karıştırdıktan sonra ağrıyan bölgeye bol miktarda gargara yapın. Ağrınız hafifleyene kadar bu işlemi tekrar edebilirsiniz.

diş ağrısına ne iyi gelir evde
zonklayan diş ağrısına ne iyi gelir

Karbonat

Bir önceki yöntemde olduğu gibi karbonat da iltihaplı bölgenin ağrısını azaltma konusunda oldukça etkilidir. Eğer evinizde karbonat varsa iki farklı şekilde bu yöntemi uygulayabilirsiniz. İlk yöntem 1 su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı kadar karbonat ekleyip bu suyla bol bol gargara yapmaktır. İkinci yöntem ise karbonatı ağrıyan bölgenin üzerine bir çay kaşığı yardımıyla güzelce koymaktır. Ardından yapabildiğiniz kadar yutmamaya çalışarak bir süre bu şekilde beklemek. Son olarak ağzınızı bol suyla durulayabilirsiniz.

Karanfil ya da Karanfil Yağı

Ağrıyan dişi olan kişiler diş ağrısını en çabuk ne keser sorusu sorduklarında ilk akla gelen isimlerden biri de karanfildir. Çünkü karanfil bitkisi hem antibakteriyel hem de ağrıyı uyuşturucu özelliklere sahiptir. Birkaç tane kurutulmuş karanfili ağzınıza birkaç çiğneyebilir ve çıkan acımsı suyu ağrıyan dişinize doğru sürebilirsiniz. Ancak karanfili çiğnemek istemiyorsanız havanda döverek toz haline getirebilirsiniz. Ardından ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye bir çay kaşığı yardımıyla koyarak bekletebilirsiniz. Ayrıca eğer karanfil yağı varsa bu yağdan 1 su bardağı suyun içine 10 damla kadar damlatıp bol bol gargara yapabilirsiniz.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca diş ağrısına ne iyi gelir evde konusunda paylaştıklarımızı uygulamış mıydınız? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap