Mezar Taşlarında Karekod! Talep Artmaya Başladı

Mezar Taşlarında Karekod! Talep Artmaya Başladı

0

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında işletmelerin bir çoğu karekod sistemine geçmiş durumda. Tüm bunların yanında özellikle kafe ve restoranların karkod sistemini kullanarak müşterilerine hizmet sunmanın yanında şimdi ise ilginç bir adım atıldı. Mezar taşlarında karekod!

Antalya’da 5 yıl önce bu hizmeti başlatan kabir bakım ve mezar yapımı firması sahibi Mehmet Çetin, mezar taşlarına karekod sistemi ekliyor. Yakınlarını kaybeden kişilerin akıllı telefonundan karekodu okutmasıyla vefat eden kişinin özgeçmişine, videolarına, fotoğraflarına veya şiir, dua gibi yazıların ekrana gelmesi sağlanıyor.

Mezar taşlarında karekod dönemi

Mezar taşlarında karekod

Koronavirüs salgını nedeniyle bu dönem içerisinde vefat sayılarında ciddi bir artış yaşandı. Bu artış sonrasında Antalya’da karekodlu mezar sistemi geliştiren Mehmet Çetin, taleplerin bu dönem için patlama yaptığını söylüyor. Mezar taşına eklenen karekod sistemi, akıllı telefonla tarama yapıldıktan birkaç saniye sonra hayatını kaybeden kişinin kişisel bilgilerini ekrana taşıyor.

Ayrıca Mezar taşı üzerindeki karekod içerisinde hayata gözlerini yuman kişilerin özgeçmişi, videosu, fotoğrafları, şiir, dua gibi yazı ve görselleri mevcut bulunuyor. Mezar taşlarında ekstra bir farklılık olmasa da bu özellik mezar taşının üzerine karekod eklenmesiyle tamamlanıyor.

Yıllar önce benzer bir sistem Huzur Mezar isimli bir işletme tarafından hayata geçirilmişti. Hatta ülke dışına bile ihraç edilen bu sistem 2018 yılında dikkat çekmişti. Yine benzer bir şekilde kullanılan karekodlu mezar taşı ile birlikte vefat eden kişinin fotoğraf, özgeçmiş ve video görüntülerine ulaşılmasına imkan tanınıyordu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir