Merkez Bankası açıkladı: 500 TL ve 1000 TL yeni banknotlar mı geliyor?

Merkez Bankası açıkladı: 500 TL ve 1000 TL yeni banknotlar mı geliyor?

0

Aylardır merakla beklenen açıklama Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan‘dan geldi. Artan fiyatlar nedeniyle 500 TL ve 1000 TL’lik banknotlar geleceği iddia edilirken, Merkez Bankası’ndan konuya ilişkin açıklama geldi. Yeni bankotlar geliyor mu?

TCMB Başkanı Karahan’dan yeni banknotlar hakkında açıklama!

Geçtiğimiz günlerde yeni para sayma makinelerindeki “yeni banktonlara uygun” gibi özellikleri, yeniden yeni banknot tartışmasını ortaya çıkardı. Fiyatlardaki artışlar nedeniyle ortaya çıkan iddialara Merkez Bankası’ndan son açıklama geldi.

Bugün 2. Enflasyon Raporu toplantısında açıklamalar yapan Başkan Fatih Karahan yeni banknotlar hakkında şu açıklamaları yaptı:

“Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı bir çok faktöre bağlı. Makro ekonomik finansal analizlere teknik değerlendirmelere göre karar veriyoruz. Bu kapsamda tedavüldeki küpür kompozisyonu değişimlerini de dikkate alıyoruz. Yaptığımız analizler sonucunda ihtiyaç görülürse gerekli adımları artacağız… Bundan sonrada ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Kamu maliyesi tarafından gelecek destek de önemlidir. Eş güdüm sadece bununla sınırlı da değil. Aynı zamanda yönetilen, yönlendirilen fiyatların belirlenmesi hususu da söz konusu.”

Bunlara ek olarak enflasyonda zirveyi mayıs ayında göreceğimizi belirten Fatih Karahan, sonraki aylarda enflasyonun kademeli olarak düşeceğini dile getirdi. Bundan sonraki sürecin durumuna göre ek sıkılaşmaya gidileceğini belirten Karahan, ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Bu açıklamayla şimdilik 500 TL ve 1000 TL gibi banknotların çıkmayacağını açıklayan Fatih Karahan, ihtiyaç halinde üretilebileceğini dile getirdi. Bizce de şimdilik gerek olmayan bu 500 ve 1000 TL’lik kağıt paralar enflasyonun önüne geçilmezse gerçekten ihtiyaç haline gelecek. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlara bekliyoruz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/merkez-bankasi-acikladi-yeni-banknotlar-mi-geliyor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir