Dünyada bir ilk: Kamikaze İDA’ya hava savunma füzesi entegre edildi!

Dünyada bir ilk: Kamikaze İDA’ya hava savunma füzesi entegre edildi!

0

Savunma sanayi teknolojileri her geçen gün biraz daha gelişiyor ve farklı bir hal alıyor. Bununla birlikte yeni teknolojiler de ortaya çıkıyor. Türkiye özellikle son 5 yılda savunma sanayi alanında büyük atılımlar yaptı. Bunlardan biri de hem F-22’ye hem de F-35’e kafa tutan Milli Muharip Uçak KAAN oldu. Ancak bugün anlatacağımız ürün bir kamikaze İDA ve üzerinde hava savunma füzesi var. İşte detaylar…

Ukrayna-Rusya savaşında bir teknoloji ilki! Hava savunma füzesine sahip kamikaze İDA’lar!

Ukrayna-Rusya savaşı hız kesmeden devam ediyor. Öte yandan her iki ülke birbirlerinin açıklarını arıyor ve başarılı saldırılar düzenlemek için çalışıyor. Bununa yanında bir de teknoloji savaşı var. Zira her yeni saldırı ülkelerin savunma sanayi mühendislerinin kafasında yeni fikirlerin canlanmasına sebep oluyor.

ULAQ SİDA DENİZKURDU 2021

Bugün ortaya çıkan hava savunma füzelerine sahip kamikaze İDA’lar da karşılıklı saldırıların ardından doğan bir fikir. Forbes tarafından yapılan habere göre, Ukrayna bir süredir Rus Donanması’na ciddi zararlar veriyor. Özellikle patlayıcı yüklü insansız hücüm botları ile yapılan saldırılar neticesinde Rusya’nın Karadeniz Donanması’na ait çok önemli araçlar zarar gördü.

Bu durumun karşısında Rusya’nın da eli armut toplamadı tabi. Ruslar avcı-bombardıman uçaklarını, tahminen Su-57’ler, sahaya çıkardı ve Ukrayna’nın avcı kamikaze İDA’larını vurmaya başladı. Savaş bu noktada yeni bir boyut kazandı. Zira Ukrayna, tarihte denenmemiş bir şeyi yapmayı başardı. Ukrayna’nın savaş mühendisleri kamikaze İDA’larının üzerlerine yeni bir silah daha ekledi.

Ukraynalı mühendisler botların üzerlerine 2 adet R-73 Hava Savunma Füzesi entegre etmeyi başardılar. Lazer takip sistemlerine sahip olan bu füzeler sayesinde botlar, Rusya’nın havadan gelecek olan saldırılarına karşı kendilerini koruyacaklar. Ancak dediğimiz gibi bu bir teknoloji savaşı. Şimdi hamle sırası Rusya’da. Rus savaş mühendisleri neler yapacak göreceğiz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın…

Kaynak: https://shiftdelete.net/ukrayna-kamikaze-ida-hava-savunma-fuzesi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir