MEB’in Din Kültürü Kitabında 18+ Video Sitesi Kaynak Gösterildi?!
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

MEB’in Din Kültürü Kitabında 18+ Video Sitesi Kaynak Gösterildi?!

+ - 0

Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile Milli Eğitim Bakanlığı yüz binlerce öğrenciye kitap dağıttı. Ayrıca her sene dağıtılan bu kitaplarda bu sene farklı bir detay şoke etti. 10. sınıf öğrencilerine dağıtılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabında skandal bir hata olduğu ortaya çıktı. Kaynakçasında yer alan bir bağlantı, kullanıcıları 18+ videoların yer aldığı bir internet sitesine yönlendirmekte. MEB’in Din Kültürü Kitabında 18+ Video Sitesi kaynak oldu!

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki hemen Bakanlığı suçlamayın. Haberin devamında bize hak vereceksiniz. Ancak yinede dikkat edilmesi gerekmekte. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 10. sınıf öğrencileri için hazırladığı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabında, fazlasıyla rahatsız edici bir detay açığa çıktı. Kitabın kaynakçasında, yetişkin içerikler barındıran bir internet sitesine ‘kaynak’ olarak yer verilmişti.

MEB’in Din Kültürü Kitabında 18+ Video Sitesi Nasıl Kaynak Gösterildi?

MEB’in Din Kültürü Kitabında 18+ Video Sitesi

Konuya detaylı bakacak olursak Milli Eğitim Bakanlığı, bağlantıda bir hata yapmadı. Çünkü kaynakçaya dikkatli bakıldığı zaman verilen site linkinin 21 Şubat 2018 tarihinde erişim sağladığı belirtilmekte. Anlayacağınız ücere aradan 3 yılı aşkın zaman geçmiş.

Herhangi bir web sayfasının geçmiş tarihli ekran görüntülerini barındıran web archive’e baktığımızda söz konusu web sayfasının en son 27 Eylül 2020 ve 22 Eylül 2021 tarihlerinde güncellendiğini görüyoruz. 27 Eylül 2020 tarihinde MEB’in kaynak göstermiş olduğu ‘Denge Delili’ adlı yazı varlığını korurken; 22 Eylül 2021 tarihli güncellemede hala yönlendirilmekte olan yetişkin içerikli web sitesine yönlendirme yapıldığını görüyoruz.

Kısacası; söz konusu hata Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir yetişkin içerik sitesini kaynak göstermesinden değil, bunun yanında gösterilen kaynağın 22 Eylül itibarıyla yetişkin içerik sitesine yönlendirilmesinden kaynaklanıyor

Kitapta kullanılan kaynağın 27 Eylül 2020 tarihindeki hali

MEB’in Din Kültürü Kitabında 18+ Video Sitesi

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap