Mars’a yolculuk: Tianwen-1 fırlatıldı! Yeni Uzay Çalışmaları
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay

Mars’a yolculuk: Tianwen-1 fırlatıldı! Yeni Uzay Çalışmaları

+ - 0

Corona virüs ile mücadelemiz dünya çapında devam ediyorken, uzay çalışmaları da aralıksız devam ediyor. Bu yılın ikinci Mars’a yolculuk fırlatması kısa süre önce gerçekleşti. Çin’in Tianwen-1 misyonu, kızıl gezegene ulaşması için fırlatıldı.

Mars’a yolculuk! Tianwen-1 uzaya fırlatıldı

Mars’a yolculuk! Tianwen-1 uzaya fırlatıldı

Tianwen-1, Mars’a bir yörünge, bir iniş ve bir gezici içeren uzay aracı gönderme görevidir. Çin’in yapmış olduğu bu düzenlemede her şey planlandığı gibi giderse Tianwen-1, 2021 yılının Şubat ayında kızıl gezegene ulaşmış olacak. Mars’a inecek olan araç, araştırma çalışmaları için uzun bir süre dolaşacak ve ana hedefleri şunlar olacak;

1 – Morfoloji ve jeolojik yapıyı haritalamak
2 – Yüzey toprağı özelliklerini ve su-buz dağılımını araştırmak
3 – Yüzey malzemesi bileşimini analiz etmek
4 – İyonosfer ve yüzeydeki Mars iklimi ve ortamının özelliklerini ölçmek

Uzaya fırlatılan ve Mars yüzeyine inecek bu araç 240 kilogram. Yani Çin Ulusal Uzay Dairesi’nin Ay’ın uzak yüzünde görev yapan gözlem aracı Yutu 2‘ye kıyasla kütlesi iki kat fazla. 240 kilogramlık bu gezicinin ineceği alan hakkında çeşitli iddialar ortaya atıldı. Ancak, Mars’ın kuzey enlemlerinde geniş bir alan ve NASA’nın Viking 2 misyonunun 1970’lerde indiği yer olan Ütopya Planitia’da bir yerde olacağı doğrulandı.

Çinin düzenlemiş olduğu bu Mars’a yolculuk planı ile ilgili siz neler düşünüyorsunuz. Mars yüzeyinde araştırma yapacak bu proje hakkında fikirlerinizi alt kısımdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap