Mars Keşif Aracı Tianwen-1 İlk Fotoğraf Geldi!

Mars Keşif Aracı Tianwen-1 İlk Fotoğraf Geldi!

0

Çin, son yıllarda uzayda etkinliğini arttırma çalışmalarına hız verdi. Mars keşif aracı Tianwen-1 göreve başladığından beri ilk fotoğraf paylaşıldı. Bu paylaşım dünya genelinde fazlasıyla ses getirdi.

Mars keşif aracı Tianwen-1 fotoğraf paylaştı

Mars keşif aracı Tianwen-1 fotoğraf paylaştı

Büyük ülkeler son zamanlarda normalden daha fazla bir şekilde gözünü uzaya dikmiş durumda. Bunun yanında geçmişte de SSCB ve ABD arasında yaşanan uzay yarışının günümüzde de bir benzeri mevcut. Ancak söz konusu yarışa dahil olan taraflardan biri bu sefer Çin.

Çin’in uzaya gönderdiği araçlarından biri olan Tianwen-1’den ilk Mars fotoğrafı geldi. Ayrıca Çin Uzay İdaresi, gönderilen fotoğrafı yayınladı. Görüntü çekildiği anda araç Mars’tan milyonlarca kilometre uzaklıkta idi.

Tianwen-1, Mars’a 2,2 milyon kilometrelik bir mesafeden kızıl gezegenin fotoğrafını çekti. Yaklaşık 197 gündür yörüngede bulunan araç bu sürede 465 milyon kilometre kat etti. Araç şu anda gezegenimizden 184 milyon kilometre, Mars’tan ise 1,1 milyon kilometre mesafede bulunuyor.

Çin Ulusal Uzay İdaresi’nden açıklama geldi, aracın tüm sistemlerinin sorunsuz çalıştığı aktarıldı. Araç 23 Temmuz 2020’de fırlatma işlemi bitti. Aracın 2021 yılının Mayıs ayında kızıl gezegene iniş yapma durumu mevcut.

Tianwen-1 tek bir görevde Mars yörüngesine gidecek, iniş gerçekleştirecek ve keşif gezisini tamamlayacak. Keşif aracının ilk yörünge düzeltme işlemi 2 Ağustos’ta, ikincisi 20 Eylül’de ve üçüncüsü de 28 Ekim’de sona erdi. Söz konusu gelişmeler bilim dünyasını fazlasıyla umutlandırıyor.

Peki yaşanan bu gelişmeler ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir