Mahalle Denetim Ekipleri Oluşturulacak! Yeni Genelge Gönderildi

Mahalle Denetim Ekipleri Oluşturulacak! Yeni Genelge Gönderildi

0
Mahalle Denetim Ekipleri Oluşturulacak

İçişleri Bakanlığı Türkiye’nin her bir ilindeki valiliklere yeni bir genelge gönderdi. Gönderilen bu yeni genelgede alınacak yeni tedbirler açıklanırken Mahalle Denetim Ekipleri kurulacağı da genelgede dikkat çeken maddelerden biri.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüsünün artış göstermeye başlanmasının ardından ‘ikinci dalga’ konusundaki söylemler fazlasıyla artış göstermeye başladı. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de son günlerde günlük vaka sayısında artış yaşanmakta. Konu hakkında İçişleri Bakanlığı, söz konusu olan vaka artışlarının sonlanması amacıyla 81 ilin valiliğine yeni bir genelge gönderdi.

‘İzolasyon Tedbirleri’ konulu genelge, “izolasyona tabi tutulan kişiye ait bilgilerin İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilmesi ve denetlenmesi”  hatırlatılırken, evde izolasyona tabi tutulan COVID-19 tanılı ya da temaslı kişilerin halk sağlığını ciddi anlamda riske attıklarına dikkat çekildi.

Genelgedeki Önlemler – Mahalle Denetim Ekipleri :

 • İlgili birimler arasında koordinasyon tesis edilerek, test sonuçları pozitif olan ve evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlar da olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanacak.
 • Bu ekiplerin yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlı izleme ve takip çalışmalarını yürütülebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin (mahalle veya idari birimin büyüklüğü dikkate alınarak 5, 7, 9 veya 11 temsilci şeklinde) görevlendirilmeleri sağlanacak.
 • Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak.
 • Yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacak. Konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195’inci maddesi uyarınca gerekli adli işlemlerin başlatılacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilimize gönderilen genelge hakkında sizin düşünceleriniz neler? Ülkemizde koronavirüse karşı mücadele sizce nasıl ilerliyor?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir