İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Kripto Para İle Ödeme Yapma Yasaklandı! İşte Detaylar

Kripto Para İle Ödeme Yapma Yasaklandı! İşte Detaylar


Son zamanlarda Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar gündemin gözdesi oldu. Bu yoğun ilgiye sahip olan kripto paralar bir süredir alışverişlerde de kullanılmaya başlamıştı. Bu ilgi ile birlikte akıllara Kripto Para İle Ödeme Yapma Yasaklandı mı soruları geliyordu.

Ülkemizde esnaflar başta olmak üzere bazı işyerleri de kripto para ile ödeme almaya başladılar. Son zamanlarda kripto paralardan vergi alınma konusu konuşulmaya başlanmıştır. Bugün gece yarısı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile yeni bir yasak geldi.

Kripto Para ile Ödeme Yapma Yasaklandı! İşte Yeni Yönetmelik

Kripto Para İle Ödeme Yapma Yasaklandı

Maliye Bakanlığı bu gece itibari ile yeni bir yönetmelik yayınlayarak kripto paralarla ödeme almayı/yapmayı yasakladı. Resmi Gazete’de yer alan yönetmelikte şu maddeler yer alıyor:

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına ve ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir.

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.

(2) Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz.

(3) Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

Ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların kullanılmaması

MADDE 4 – (1) Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.

(2) Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılan fon aktarımlarına aracılık edemez.

Bu Yönetmelik 30/4/2021 tarihinde yürürlüğe girer.

Peki siz bu konuda ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap