Koruyucu Maske Türleri! Maske Bizi Korona Virüsten Korur mu?

Koruyucu Maske Türleri! Maske Bizi Korona Virüsten Korur mu?

0
Koruyucu Maske Türleri! Maske Bizi Korona Virüsten Korur mu?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (covid 19) nedeni ile koruyucu maske satışı ve kullanımı zirve yapmış durumda. Bu durum sonrasında akla gelen ilk soru koruyucu maskeler virüsleri geçiriyor mu? Hangi maske türleri bizi korona virüsten korur?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs tehdidi sürüyor. 12 Aralık tarihinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan kısa süre içerisinde yüzlerce kişinin ölümüne neden olan Corona Virüs nedeniyle maske fiyatlarında büyük oranda artış yaşandı. İki tip maske türü olduğu biliniyor. Bunlardan biri Cerrahi maske diğeri ise solunum maskesi. Peki Maske Corona virüsünden insanları korur mu?

Koronavirüse karşı Koruyucu Maske Kullanımı

Sağlıklıysanız, sadece Covid-19 enfeksiyonu şüphesi olan bir kişiye bakıyorsanız maske takmanız gerekir. Öksürüyorsanız veya hapşırıyorsanız bir maske takın. Maskeler sadece alkol bazlı el ovma veya sabun ve su ile sık sık el temizliği ile birlikte kullanıldığında etkilidir.

Bir maske takarsanız, nasıl kullanılacağını bilmeli ve uygun şekilde imha etmelisiniz. Aksi takdirde maskenin koruyucu özelliği ortadan kalkar ve potansiyel bir tehdit unsuru haline gelir.

Cerrahi Koruyucu Maske

Cerrahi maske, eczaneden alınabilen ve “damlacık” yolu ile bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlayan tek kullanımlık bir tıbbi malzemedir. Bahsi geçen bu damlacıklar, kullanan kişi nefes verdiğinde tükürük damlacıkları veya üst solunum yolundan gelen salgılar olabilir.

Yani cerrahi maske cerrahlar için tasarlanmıştır, çünkü bu ürünler doktorun burnundan ve ağzından patojenlerin cerrahi alana girmesini önlemek için iyi bir iş çıkarırlar.

Bakım veren kişi tarafından giyilirse, cerrahi maske hastayı ve çevresini (hava, yüzeyler, ekipman, cerrahi bölge) korur. Bulaşıcı bir hasta tarafından giyilirse, hastanın çevresini ve çevresini kirletmesini önler. Bu maskeler 3 ila 8 saatten fazla giyilmemelidir. Cerrahi maske su geçirmez bir tabakaya sahip olmalıdır.

Solunum Maskeleri

Bir solunum maskesi, kullanıcının sağlık açısından tehlikeli olan toz, duman, buğu, buharları veya gazları solumasını önleyen kişisel koruyucu ekipmanlardır. Genellikle eczanelerde mevcut değildir, kullanıcıyı havadaki bulaşıcı ajanlardan, yani koronavirüs, SARS, H1N1, vb. gibi bir virüslere karşı korur.

Solunum koruyucu maskelerinin, onları giyenleri de bulaşıcı ajanların “damlacıklarından” solumasına karşı koruduğuna dikkat edilmelidir. Solunum maskeleri tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir