Nitelikli Kahve Nedir? Nitelikli Kahve Nasıl Ortaya Çıktı?

Nitelikli Kahve Nedir? Nitelikli Kahve Nasıl Ortaya Çıktı?

1
Nitelikli Kahve Nedir? Kahve çekirdekleri ve fincanda kahve.

Nitelikli terimi kahve çekirdeklerini sınıflandırmak için kullanılan bir ünvandır. Bu ismini, 80 ve üstü puan alan kahveler kazanabilir. Mesela 60 puan barajındaki kahveler ”ticari sınıf” kahvelerdir.

Bugün ”nitelikli” sınıflandırması, kahve meyvesinin yetiştiği yere özgü tadlara sahip olmasını ve bu özgün tadları ortaya çıkaracak şekilde hazırlanmasını kapsar.

Çekirdeğin puanı, nitelikli kahveler üreten çiftlik ve kooperatiflerin hasadından örnek ürün alınarak test edilir. Test edilirken bir çok farklı kriter gözetilir. Bu kriterlere uymayan kahveler, istenmeyen-kötü şeklinde tarif edildiği, ağza hoş gelmeyecek tadlar içerir.

Nitelikli Kahve Terimi

Bu terimin ilk defa 1970’lerde bazı gündelik hayat dergilerinde bahsedilmeye başlanır. Bir süre sonra bu terim kahve alanında yetkin bir isim olan Erna Knutsen tarafından detaylıca tanımlanır.

Knutsen, kahve sektörü içerisindeki bazı dergi ve konferanslarda, bazı iklim koşullarına sahip bölgelerde yetişmiş ve özelleşmiş bir aroma profiline sahip kahvelerin nitelikli olduğunu anlatır. Böylece kahve alanında, şarap beğenisinde olduğu gibi gastronomik bir hareket başlar.

Bu terim sadece kahve çekirdeğinin kalitesini belirlemez, aynı zamanda bu özelliklere sahip bir çekirdeğin dikkatlice hazırlanıp, taze iken kavrulmasını ve uygun bir şekilde demlenmesini de gerektirir.

O zamandan bugüne, nitelikli anlayışına kahve tarımının sürdürülebilirliği, öğütülme, kavrulma, kahveyi saklama, kahvede kullanılan su gibi noktalarda yeni kriterler eklenmeye devam edilir.

Eklenen kriterler ile kahvenin standartları korunmaya hatta kalitesi arttırılmaya çalışılır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 24 Nisan 2020

  Kahveye bayılıyorummm ve bu yazınızı da çok beğendim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir