Koronavirüsünün Yeni Yan Etkisi Açıklandı! IQ Düşürüyor
 1. Anasayfa
 2. Yaşam

Koronavirüsünün Yeni Yan Etkisi Açıklandı! IQ Düşürüyor

0

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi halen daha devam ederken, virüse yakalanıp ağır atlatan kişilerde yeni bir yan etki gözlemlendi. Gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarına göre, koronavirüse yakalanan kişilerin beyinlerinin de hasar aldığı anlaşıldı. Bundan dolayı da 10 yıl yaşlandığı ve IQ seviyelerinin düştüğü belirtiliyor. Koronavirüsünün yeni yan etkisiIQ düşürüyor!

Koronavirüsünün yeni yan etkisi: IQ düşürüyor

Koronavirüsünün yeni yan etkisi: IQ düşürüyor

Dünya genelinde yaşanan korkunç salgın milyonlarca insana bulaşırken, bu virüsten kurtulan kişilerde yeni bir yan etki duyanları şaşırtıyor. Daily Mirror’da yer alan habere göre, Imperial College London, Cambridge Üniversitesi, King’s College London ve Chicago Üniversitesi gibi kalburüstü kuruluşların bir arada çalıştığı bu araştırma yeni tip virüsün insan beyninde bıraktığı hasar üzerineydi.

Hastalığı ağır geçirenler kişilerde, hastalığı atlatsalar bile akciğer ve solunum yollarında hasarlar oluştuğu belirlenmişti. Yeni araştırmalara göreyse bu virüs beyinde de önemli hasarlar bırakıyor.

Araştırmanın başındaki isimler, virüsü yenen bazı hastaların beyinlerinin 10 yıl yaşlandığı ve bazılarının IQ seviyelerinin düştüğünün gözlemlendiğini söyledi. Peki, bu sonuca nasıl ulaşıldı? Araştırmacılar koronavirüsü atlatan yaklaşık 85 bin kişiye zeka testi uyguladı. Bu hastaların virüsü ağır atlatanlarda IQ testi sonuçlarında 8,5 puanlık bir düşüş gözlemlendi.

Siz koronavirüsünü ağır atlatanlardaki yaşanan bu IQ düşüşü ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak konu ile ilgili fikirlerinizi bizlerle kolayca paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir