Koronavirüs Telefonlarda Ne Kadar Süre Kalıyor?
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Koronavirüs Telefonlarda Ne Kadar Süre Kalıyor?

0

Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ortaya çıktığı andan beri pek çok incelemeler yapıldı ve yapılıyor. Bu çalışmalardan birisi de akıllı telefonlarda bu virüsün ne kadar süre kalabileceği üzerine oluyor. Peki, koronavirüs telefonlarda ne kadar süre kalıyor? Bu sorunun cevabı olarak işte yapılan çalışma.

Koronavirüs telefonlarda ne kadar süre kalıyor?

Koronavirüs telefonlarda ne kadar süre kalıyor?

Artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen akıllı telefonlar okuma yaparken, müzik dinlerken veya video izlerken sıkça kullanıyoruz. Tabiri caizse bu cihazlar elimizden hiç düşmüyor. Hele ki şu dönemde virüs varken telefonların dezenfekte edilmesi daha da önemli hale geliyor zira yeni yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüsü 28 gün boyunca telefonda kalabiliyor.

28 gün olarak karşımıza çıkan bu süre, grip virüsünden 11 gün daha uzun. Avustralya’nın ulusal bilim ajansı araştırmacılarına göre, milyonlarca kişinin ölmesine neden olan bu yeni tip virüsün, akıllı telefonlar, metal yüzeyler ve kağıt para gibi yaşantımızda sıkça kullandığımız ve pürüzsüz olan yüzeylerde grip virüsünden daha uzun süre kalacağını ortaya çıkıyor.

Yeni yapılan bu çalışmaya göre, söz konusu milyonları etkileyen koronavirüs oldukça fazla yaşayabiliyor ve bulaşıcılığını artırıyor. Bu yeni çalışma telefonları ve günlük hayatta kullandığımız ”pürüzsüz” yüzeylere sahip eşyaları dezenfekte etmenin ya da temizlemenin önemi ortaya koyuyor.

Virüsten korunmak için sizde elinizden geldiğince kullandığınız cihazlarıı dezenfekte edin. Virüsün bulunabileceği ortamları yok edin. Siz bu araştırma ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap