Epic Games ve Apple Davası için İlk Zafer Alındı


Federal Mahkeme Epic Games ve Apple davası için ilk kararını verdi. Apple, Epic Games’in popüler Battle Royale oyunu Fortnite’ta oyun içi ödeme için kendi ödeme sistemini kullanıma koymuştu. Kurallara aykırı olarak gören Fortnite, App Store mağazasından kaldırılmıştı. İkili arasındaki çekişme davalık olmuştu ki Federal Mahkeme konu ile ilgili ilk kararını verdi.

Epic Games ve Apple davası için ara karar

Epic games ve apple davası

Epic Games ve Apple arasında gerçekleşen mücadelede, Epic Games’in bazı konularda zora sokulduğu kararı verildi. Fortnite‘ın App Store üzerinden kaldırılması Apple için yeterli olmamış ve oyun geliştiriciler için büyük önem taşıyan Unreal Engine için de Apple tüm desteği kesmişti. Destek kesildi fakat Federel Mahkeme, ihtiyati tedbir kararı vererek şimdilik dava sonuçlanana kadar Unreal Engine engellemesinin durdurulmasına karar verdi.

Açıklanan kararın bir diğer önemli noktası ise Apple’ın Fortnite için App Store kapılarını açmak zorunda kalmaması. Mahkeme Apple’ın Fortnite için yaptırım uygulamaya devam etmesinin bu tedbir kararının ihlali olmadığına da karar vermiş oldu.

Epic Games’in büyük gelir kaynaklarından biri olan Unreal Emgine oyun motoru için Apple kapılarını bu açıklanan karar doğrultusunda tekrar açmak zorunda kaldı. Bu PUBG, Call of Duty Mobile gibi üst seviye Battle Royale oyunlarının da Apple tarafında yaşayabileceği yazılımsal sorunların önüne geçmesine neden olacak.

Son olarak bu ikili arasında gerçekleşen bu savaşa Microsoft müdahil olmuş ve direkt olarak isim vermese de, kendi uygulama mağazası MS Store için kaleme alınan ilkelerde uygulama mağazalarının geliştiricilerin önünü açması gerektiğini dile getirmişti.

Yapılan bu açıklamalar ve dava ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan konu ile ilgili yorum yaparak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
10
Şaşkın
Kötü Kötü
4
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
İlginç İlginç
3
İlginç
Aşk Aşk
1
Aşk
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
Başarılı Başarılı
4
Başarılı
Lol Lol
4
Lol
Barış Özkan
Diyobi.com sitesi kurucusu ve yazarı.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir