Koronavirüs Salgını Kışın Artış Yaşayacak mı?

Koronavirüs Salgını Kışın Artış Yaşayacak mı?

0

Koronavirüs salgını kışın artış yaşayacak mı sorusu bu zamanda sıkça sorulardan biri oluyor. Virüsün ilkinden daha büyük ikinci bir dalganın yaşanmasından endişeleniyor.

Koronavirüsün etkisini gösterdiği bir kış öngörüsünde bulunmak oldukça zor olmakla beraber bazı belirsiz durumlarda var. Hem endişelendirecek hem de iç rahatlatacak bazı nedenler bulunuyor.

Dünya’da kışın ne kadar zorlu geçeceği yalnızca koronavirüse değil, kışın beliren diğer virüslere, kendi davranışlarımıza da bağlı olacak. Ayrıca bir virüsün yol açtığı enfeksiyonun bir diğerini engellediği hakkında güncel bilimsel veriler de var; ancak bunun koronavirüs üzerinde nasıl etki göstereceği henüz tam olarak bilinmiyor.

Koronavirüs Salgını Kışın daha fazla mı yayılacak?

Koronavirüs Salgını Kışın daha fazla mı yayılacak?

Bu soru hala yanıtlanmamış olsa da diğer virüsler hakkındaki bilimsel göstergeler “evet” yönünde.

Covid-19’a sebep olan yeni koronavirüs dışında, bildiğimiz nezle semptomlarına neden olan dört farklı koronavirüs türü daha var. Bunlar kışın daha kolay yayılıyor. Bunun dışında influenza, rinovirüs ve solunum yollarını etkileyen RSV virüsü kışın daha çok artıyor.

Londra Hijyen ve Tropikal Hastalıklar Fakültesi’nden Dr. Rachel Lowe, “Kışın zirve yapan diğer virüslere bakarsak mevsimsel etki söz konusu olabilir. Ama bunun nedeni, hava koşullarından mı yoksa insan davranışından mı kaynaklandığı tam bilinmiyor” diyor.

Virüslerin birçoğu hava soğukken insan vücudu dışında daha uzun süre canlı kalabiliyor. İngiltere’de hükümetin bilimsel tavsiye grubu (Sage), koronavirüs için en elverişli sıcaklığın 4 santigrat derece olduğunu belirtiyor. Bunun yanında virüsün etkisini azalttığı sanılan mor ötesi (ultraviyole) güneş ışınları kışın daha az.

Kışın kapalı ortamda daha fazla bulunuyoruz; pencereler kapalı olduğundan ortamdaki havalandırma da minimum seviyede oluyor. Tüm bu faktörler koronavirüsün yayılmasına neden oluyor.

İngiltere Tıp Bilimleri Akademisi raporuna göre, kötümser bir tahminle bu kış ülkede 250 bini aşkın ölüm olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir