Koronavirüs Mutasyona Uğradı! Peki Son Durum Ne?

Koronavirüs Mutasyona Uğradı! Peki Son Durum Ne?

0

2019 yılı başlarından itibaren dünya genelinde mücadele ettiğimiz koronavirüs bu günlerde ilk defa mutasyona uğramış bir şekilde İngiltere’de karşımıza çıktı. Mevcut durumda aşı çalışmalarının devam ettiği ve milyonlarca doz aşının farklı ülkelere gönderildiği göz önünde bulundurulduğunda, mutasyona uğramış koronavirüs’e karşı etkili olup olmayacağı tamamen bir muamma. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn konu hakkında müjdeli haberi verdi. Koronavirüs mutasyona uğradı.

Koronavirüs mutasyona uğradı! Aşı ne durumda

Koronavirüs mutasyona uğradı

İngiltere’de mutasyona uğrayan virüs keşfedildi ve sonrasında bazı ülkelerde de hızla yayıldığı duyuldu. Önceki döneme göre yüzde 70 oranında daha hızlı yayıldığı öngörülen virüsün kısa zamanda sınır değiştirmesi de telaş yarattı. Avrupa ülkelerinin pek çoğu bu durumdan ötürü sınır kapatma kararı alırken, havayolu şirketleri de bu duruma kayıtsız kalmadı ve uçuşlarının büyük kısmını durdurdu.

Gündeme bomba gibi düşen mutasyona uğramış koronavirüs şuan Almanya’da görülmese de Sağlık Bakanı Jens Spahn tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan bu açıklamada, söz konusu olan mutasyon ile ilgili endişe duyduğunu çünkü çok hızlı yayıldığını vurguladı. Bunun yanı sıra Robert Koch Enstitüsü’ne (RKI) ve Avrupalı yetkililere danıştığını aktaran Spahn, aşının bu mutasyona uğramış türe karşı da etkili olduğunu belirtti.

İngiltere şu anda ne durumda?

Son duruma göre mutasyona uğramış ilk koronavirüsün İngiltere’de görülmesinin ardından sıkı tedbirler alındı. İngiltere’nin dış dünyayla bir süre bağlantısının kesileceği duyuruldu. 21 Aralık ve 31 Aralık tarihleri geçerli olmak üzere tüm uçuşlar iptal edildi. Mutasyona uğramış virüs ülkenin başkenti Londra’da ve İngiltere’nin güneydoğusunda hızla yayılıyor. İngiliz yetkililer ise söz konusu bölgelere girişleri ve çıkışları yasakladığını duyurdu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir