1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Kimlik ve Ehliyet Birleşiyor! Bakan Soylu Açıkladı

Kimlik ve Ehliyet Birleşiyor! Bakan Soylu Açıkladı


Türkiye’de gerçekleştirilen kimlik ve ehliyetlerin yenileme işlemi sonrasında yapılan taleplerin birçoğu, kimlik ve ehliyet birleşiyor denmişti. Bu istekler doğrultusunda çipli kimlik kartları ile ehliyetin bir araya getirileceği haberi geçtiğimiz aylarda duyurulmuştu. Bu sayede iki kart taşımak yerine sadece tek kart taşıyarak kolaylık sağlanmış olacak.

Geçtiğimiz aylarda duyurulan bu haberin üzerinden geçen bu süre zarfından sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu projenin başlayacağı tarihi resmen duyurdu.

Kimlik ve ehliyet birleşiyor! İşte detaylar

Kimlik ve Ehliyet Birleşiyor

Kimlik kartlarının çipli olmasından sonra şimdi ise bunu bir adım ileriye taşıyacak hamle geldiği belirtildi. Ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları içerisine Cuma gününden itibaren yüklenmeye başlanacağının müjdesini veren Soylu konu hakkında şu ifadeleri kullandı;

“Cuma gününden itibaren Allah nasip ederse başlatıyoruz. Ehliyeti kimliğimizin içerisine yüklüyoruz. Yani vatandaşımız artık hem ehliyetini hem kimliğini taşımak zorunda kalmayacak. Bizim polislerimiz de denetleme yaparken ‘ehliyetin yoksa sana ceza yazarım‘ demeyecek. Cebimizde artık çok kart olmayacak. Becerebilirsek e-imzayı, banka kartlarını, SGK ve sağlık bilgilerini de bunun içerisine koyacağız. İçerisinde parmak izinin olduğu, biyometrik resimlerin olduğu bir kartı sağlayacak yüksek kabiliyete sahibiz.”

Kimlik ve ehliyet konusunun dışında acil çağrı numaralarının 112 ile tek çatıda toplanmasının ses getiren bir projeye dönüştüğü belirtildi. Bakan Soylu, sistemin 45 ilde başarıyla hayata geçirildiğini ve 2021 yılının haziran ayında 81 ilin tamamında hayata geçirileceğini belirtti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz..

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap