Karada Yürüyebilen Balık! Yeni Türler Keşfedildi
 1. Anasayfa
 2. Bilim Haberleri

Karada Yürüyebilen Balık! Yeni Türler Keşfedildi

0
Karada Yürüyebilen Balık! Yeni Türler Keşfedildi

Bilim insanları, yeni yaptığı araştırmaların sonucunda karada yürüyebilen balık türlerinin olduğunu keşfetti. Balitoridae isimli balık ailesine ait en az 11 balık türünün, karada yürüyebilme özelliğine sahip olduğunun sonucuna ulaştılar. Konu hakkında yapılan açıklamalara göre karada yürüyebilen bu türlerin diğer balıklara göre farklı bir yapısı bulunuyor.

Bazı bilim insanları, balıkların sıradışı bir yeteneğinin olduğunu keşfetti. Asya’da bulunan bir balık ailesinde en az 11 türün karada yürüyebilme yeteneklerinin bulunduğu anlaşıldı. Uzmanlara göre bu balık türleri, dört uzvunu kullanarak karada yürüyorlar.

Balitoridae ailesinde mevcut olan ve kör olmalarıyla bilinen mağara melek balıklarının, karada yürüdüklerini bilim insanları daha öncelerinde biliyorlardı. Gerçekleştirilen araştırmaların sonucunda karada yürüyenlerin sadece kör olan mağara melek balıklarının değil farklı balıklarında bu yeteneğe sahip oldukları anlaşıldı.

Karada Yürüyebilen Balık, Mağara Melek Balığı

Karada Yürüyebilen Balık ve Mağara Melek Balığı

Söz konusu balık ailesinin karada yürüyebilme özelliklerini keşfedebilmek için, X-ışını mikrotomografisi yöntemiyle inceleme yapıldı. Yapılan incelemeler sırasında bir çok yeni bilgilere ve verilere ulaşıldı.

Çalışmalar yürütülürken, bazı uzmanlar da bu türlerin soy ağaçlarını çıkardılar. Elde edilen bulgular, bu balıkların karada yürüme yeteneklerinin olduğunu kanıtlamış oldu.

Yaptıkları keşifle ilgili açıklamalarda bulunan araştırmanın bir numaralı ismi Brooke Flammang, inceledikleri balıkların kalça kemiklerinin bulunduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Pek çok balık türünde omurga ile karın yüzgeci arasında kemik bağlantısı bulunmadığını ifade eden Flammang, işte bu bulguların Balitoridae ailesindeki balık türlerinin özel olduğunu gösterdiğini belirtti.

Flammang, güçlü kalça kemiğine sahip olan balık türlerinin, karada yürüme konusunda daha iyi olduklarını düşündüklerini belirtiyor. Bilim insanlarının konuyla ilgili çalışmaları devam ediyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir