iPhone Kullanım Ömrü Açıklandı!

iPhone Kullanım Ömrü Açıklandı!

0

Bildiğiniz üzere her geçen gün akıllı telefon fiyatlarında artış yaşanıyor. Özellikle artan dolar kuru ve ülkemizdeki vergi oranları, fiyat konusunu olumsuz etkiliyor. Doğal olarak da kullanıcılar yeni bir telefon almak yerine eski cihazlarını kullanmaya devam ediyorlar. Bu sebeple telefon kullanıcılarının yeni bir ürün seçerken en önemli kriterleri kullanım ömrü oluyor. Şimdi ise konuyla ilgili olarak teknoloji devi Apple’ın sahip olduğu akıllı telefonları olan iPhone kullanım ömrü açıklandı. İşte detaylar;

iPhone Kullanım Ömrü Açıklandı!

iPhone Kullanım Ömrü

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple oldukça popüler. Bu popülerliğini milyarlarca kullanıcıya sahip olarak gösteriyor. Her teknolojik cihazın sonsuz bir kullanım ömrü yok. Ancak söz konusu uzun kullanım ömrü olduğunda Apple, rakiplerine göre daha başarılı. Şirket, iPhone modellerine sunduğu yazılım desteği sayesinde rakiplerine fark atıyor. Ayrıca yaklaşık olarak 7 yıllık olan telefonlarına bile iOS güncellemesinin son sürümünü sunabiliyor. Peki iPhone‘ların kullanım ömrü ne kadar? Konuyla ilgili yapılan araştırma sonucunda bu sorunun cevabını öğrendik.

Akıllı telefonların kullanım ömrünü etkileyen iki temel etken var. Bunlardan ilki doğal olarak donanım. Güçlü bir işlemci, yüksek çözünürlüğe sahip bir ekran ve büyük bir batarya kullanıcıları uzun zaman tatmin edebilir. Fakat ikinci ve en önemli faktör yazılım desteğidir. Siber saldırılardan korunmak, güncel uygulamaları yüklemek ve sorunsuz bir kullanım yaşamak için yazılım sürümünün güncel kalması gerekmektedir.

Apple’ın bu konudaki başarısına örnek vermek için iPhone 6S‘e modelini örnek olarak gösterebiliriz. Eylül 2015 tarihli telefon iOS 15’i bile alırken, 2015’in Mart ayında çıkan Samsung Galaxy S6, son olarak Android 7 güncellemesi aldı. Bu örneği göz önünde bulunduran bir analist, iPhone’ların kullanım ömrünü 4.5 yıl olarak açıkladı. Ancak tabiki bu süre kullanıcının telefonunu kullanım şekline göre değişebilir.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir