iOS 15 Beta 3 Yayınlandı! İşte Gelen Yenilikler
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri

iOS 15 Beta 3 Yayınlandı! İşte Gelen Yenilikler

+ - 0

Dünyadaki dev teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz günlerde WWDC 2021 etkinliğini gerçekleştirmişti. Söz konusu olan etkinlikte iOS 15 sürümünü duyurmuştu. iOS 15 için Beta 3 sürümü geliştiriciler için yayınlandı. iOS 15 Beta 3 Yayınlandı! İşte Gelen Yenilikler

iOS 15 Beta 3 Yayınlandı! İşte Gelen Yenilikler

iOS 15 Beta 3 Yayınlandı! İşte Gelen Yenilikler

Apple, dün iOS ve iPadOS 15’in üçüncü betalarını test amacıyla geliştiriciler için yayınlandı. Ancak tüm kullanıcılara gelecek olan güncellemenin  Apple’ın ikinci genel betaları yayınlamasından iki hafta sonra gelmesi planlanmakta. Fakat kayıtlı olan geliştiriciler istedikleri zaman  iOS ve iPadOS betaları için profili Apple Developer Center‘dan indirebilirler. İndirme işlemi bitip profil yüklendikten sonra beta güncellemeleri kablosuz olarak indirebilirler.

‌iOS 15 Beta 3 ile birlikte yeni SharePlay özellikleri geldi. Artık kullanıcılar FaceTime görüşmesi yapmak, müzik dinlemek, video izlemek ve ekranlarını arkadaşlarıyla paylaşabilecekler. Ayrıca artık yenilenmiş bir arayüze de sahip olacaklar.

Güncelleme ile İlgili Detaylar

  • Odaklanma özelliği, aileyle çalışmak veya zaman geçirmek gibi şeyler yaparken alakasız uygulamaları ve bildirimleri gizleyen özel bildirim modları oluşturmanıza olanak tanımakta. Bu sayede yapılan etkinliğe daha iyi odaklanabilirsini. Ayrıca daha az önemli olan şeyleri öncelik sırasına koyan yeni bir bildirim özetini kullanabilirsiniz.
  • Haritalar, belirli şehirlerde 3B yer işaretlerini görmenizi sağlayan yeni bir görünüme sahip oldu. Artık yürürken, AR yönergeleri kullanılabiliyor. Gelen güncelleme notlarına göre özellikle karmaşık kavşaklarda yol tarifleri her zamankinden daha iyi bir halde.
  • Safari artık gelişmiş organizasyon için Sekme Gruplarını desteklemekte. Ayrıca  uzantılar ilk kez iOS cihazlar için Safari’de kullanılabilmekte. Bu yılın ilerleyen günlerinde, bazı ABD eyaletlerinde kimlik kartı Cüzdan uygulamasına eklenebilmekte. Fakat bu özelliğin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği bilinmemekte. Apple ayrıca, oteller için anahtar kartları, akıllı ev kilitleri ve daha fazlasını Cüzdan uygulamasına eklemeyi kolaylaştırmakta.
  • Spotlight artık daha özel arama sonuçları görüntüleyebiliyor. Ayrıca Fotoğraflar, iPhone’unuzda yazılı metne çevirmek için makbuz gibi bir metin içeren bir şeyin fotoğrafını çekmenize olanak tanıyan bir “Canlı Metin” özelliğine sahip. ‌Fotoğraflar‌ ayrıca önemli noktaları, kitapları, bitkileri ve evcil hayvanları tanımlayabiliyor. Böylece bir bitkinin fotoğrafını çekebilir ve ne olabileceği hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Apple ayrıca, uygulamaların konumunuz gibi hassas bilgilere ne sıklıkta eriştiğini size bildirecek yeni bir Uygulama Gizliliği raporu, IP adresinizi gizleyen bir Posta özelliği ve Siri performansının geliştirilmesi gibi yenilikleri yeni beta sürümünde sunmuş oldu.

Peki siz bu güncelleme hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap