İnternet Dolandırıcılığı! Facebook’a Yeni Güncelleme

İnternet Dolandırıcılığı! Facebook’a Yeni Güncelleme

0

İnternet dolandırıcılığı sorununa Facebook Messenger dur demeye hazırlanıyor. Yeni güncelleme ile beta olarak dağıtılmaya başlanan, Facebook kullanıcılarını sahte hesaplardan koruma niyetinde.

Facebook’ta sahte hesap açarak dolandırıcılık yapmak bir süredir başvurulan bir teknik. Eskisi kadar etkili olmasa da, Facebook pandemi döneminde vakaların arttığını tespit etmiş.

İnternet Dolandırıcılığı

İnternet dolandırıcılığı için alınacak önlem

Herhangi bir hesabını taklit eden dolandırıcılar, Messenger üzerinden iletişime geçerek insanları mağdur edebiliyorlar. Yetişkinler bu dolandırıcılık yönteminden eskisi kadar etkilenmese de 18 yaş altı hala büyük bir tehlike altında.

Messenger şu anda beta olarak uyguladığı güncellemeyle, size mesaj atan hesabı, arkadaşlarınızdan birinin hesabına benzediğini kişiye bildirecek. Ayrıca şüpheli mesaj kullanıcı bu hesabın ne zaman Facebook platformuna katıldığı bilgisi de Messenger üzerinde verilecek.

Güncellemenin bir diğer özelliği ise, 18 yaş altı profillere kısa sürede çok fazla mesaj atan profillerin tespiti. Makine öğrenimi özelliğine sahip bir  yapay zeka kullanacak olan Messenger, bu tür şüpheli hareketleri olan hesapları takip edecek. Eğer bu takipte olan hesaplardan bir mesaj alırsanız, yine Messenger penceresi üzerinde bir uyarı göreceksiniz.

İnternet dolandırıcılığı için alınacak önlem

Facebookmakine öğrenimi ile geliştirilen bu koruyucu yazılımın, zamanla daha da kabiliyetli olacağını söylüyor. Buna göre sistem yetişkinlerle 18 yaş altı kullanıcılar arasında ki iletişimi daha korunaklı hale getirmeyi de amaçlıyor.

Güncellemenin bu hafta içinde ABD’de Android kullanıcılara sunulması bekleniyor. iOS güncellemesi için ise gelecek haftaya işaret ediliyor. Facebook güncellemesinin Türkiye’ye ise henüz ne zaman geleceği belli değil. Eğer Messenger Beta kullanıcıysanız, daha önce bu özellikle tanışmanız olası.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir