Instagram İçin Altyazı Desteği Yolda! Hikayelere Yeni Özellik
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri

Instagram İçin Altyazı Desteği Yolda! Hikayelere Yeni Özellik

0

Popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’a, yeni bir özellik gelmek üzere. Geliştiriciler hikayeler paneli için erişilebilirlik özelliği üzerinde çalışmakta. Bunun yanında engelli kullanıcılar için story kısmı Altyazı çıkartması test olmakta. Instagram için Altyazı desteği yolda.

Yeni getirilmesi planlanan uygulamanın neredeyse aynısı geçtiğimiz yıl Threads uygulamasına gelişti. Kaydı gerçekleştirilen her video altyazı desteği almaktaydı. Kişinin isteğine bağlı olarak kelimeleri düzenleme imkanı da mevcut. Ayrıca boyutu, rengi ve yazı tipi de düzenleme yapılanlar arasında. Söz konusu özellik Instagram ile karşımıza çıktı.

Instagram İçin Altyazı Desteği Geliyor

Instagram İçin Altyazı Desteği

Haberimize konu olan bu özelliği ilk olarak sosyal medya danışmanı Matt Navarra fark etti. Story paylaşan bu kişi, video yükledikten sonra çıkartma simgesini fark etti. Tıklayınca ise Altyazı çıkartması isimli test aşamasında bulunan özelliği gördü.

Üzerinde çalışıldığı anlaşılan özellikte, video içerisinde ne söylerseniz canlı olarak metne dönüşmekte. Dört farklı yazı tipi özelleştirmesi yapabileceğiniz altyazılara aynı zamanda yazıya renk seçimi yapmanız da mümkün olacak.

Kısa süre sonra platformda yaygın bir şekilde kullanılacağı düşünülen bu özellik şimdilik herkeste aktif değil. Ayrıca yapılan açıklamada yeni özelliğin halka açık olarak test edilmediğini belirtti. Bunun yanında bazı şanslı kişiler özelliği önceden kullanacak. Bu adımla beraber platform, işitme engeli yaşayan kullanıcılar için erişebilirlik açısından önemli bir artı puan topladı. Ayrıca farklı dillerde konuşan insanlar için de bunun oldukça yararlı olabileceği düşünülüyor. Altyazıların dilden dile yine anlık olarak çevrilmesini bekleyebiliriz.

Söz konusu özellik için anlık olarak net bir çıkış tarihi bulunmuyor. Fakat kısa sürede özelliğin aktif olacağı düşünülmekte.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap